Macron stawia na przedterminowe wybory

0
0
2
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozwiązał parlament, Zgromadzenie Narodowe, i rozpisał przedterminowe wybory po tym, jak sondaż wyjściowy wykazał, że jego partia Renesans zostanie pokonana przez skrajnie prawicową opozycję w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Według wstępnych przewidywań zwyciężyła skrajnie prawicowa partia Zjednoczenie Narodowe (RN), zdobywając 31,5% głosów, ponad dwukrotnie więcej niż Partia Renesansu, która spadła na drugie miejsce z 15,2% głosów, tuż przed Socjalistami. na trzecim miejscu z 14,3% głosów.

W uroczystym przemówieniu po opublikowaniu sondażu exit poll lider RN Jordan Bardella wezwał Macrona do rozwiązania francuskiego parlamentu, nazywając rozłam między obiema partiami „dotkliwym wyparciem się” prezydenta.

 

„Ta bezprecedensowa porażka obecnego rządu oznacza koniec cyklu i pierwszy dzień ery po Macronie” – powiedział Bardella hałaśliwej publiczności w siedzibie RN.

W ciągu godziny Macron wygłosił przemówienie ogólnokrajowe, w którym zapowiedział rozwiązanie francuskiej izby niższej i zorganizowanie wyborów parlamentarnych. Macron powiedział, że pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, a druga 7 lipca.

„Postanowiłem oddać wam wybór przyszłości parlamentarnej w drodze głosowania. Dlatego dziś wieczorem rozwiązuję Zgromadzenie Narodowe” – oznajmił Macron w szokującym ogłoszeniu.

„Ta decyzja jest poważna i ciężka. Ale to przede wszystkim akt zaufania. Zaufajcie Wam, drodzy rodacy. Zdolność narodu francuskiego do podjęcia jak najbardziej sprawiedliwej decyzji” – dodał francuski prezydent.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną