Kosmiczna żywność z powietrza

0
0
4
Austronauta
Austronauta / Pixabay

Choć załogowe misje kosmiczne na Ksieżyc są już faktem, to turystyczne wyprawy na tę naturalną satelitę Ziemi wydają się dość odległą przyszłością. Mimo to naukowcy już teraz zadają sobie pytanie: co będziemy jeść, kiedy tam dotrzemy?

"Żywność jest czymś, co utrzymuje astronautów w zdrowiu" - mówi dr Sonja Brungs z Europejskiej Agencji Kosmicznej. ,, - Dobre jedzenie, odpowiednie jedzenie o dużej różnorodności, dostosowane do potrzeb poszczególnych astronautów, ma kluczowe znaczenie dla udanej misji kosmicznej. Myślę, że ludzie nie doceniają, jak to jest ważne” - dodała przedstawicielka Agencji.

 

Obecnie astronauci otrzymują w podróż kosmiczną małe woreczki zawierające gotowe dania. Posiłki te są przygotowywane przez wyspecjalizowane firmy produkujące żywność, a następnie liofilizowane, odwodnione lub termostabilizowane. Przezd spożyciem astronauci odpowiednio je podgrzewają.

 

Niektóre produkty, takie z których mogą powstać okruchy, jak np. chleba, nie można zabierać w kosmos, ponieważ okruchy w środowisku o niskiej zawartości grawitacji mogą być kłopotliwe. Mogą np. być wdychane przez ludzi lub dostać się do ważnego sprzętu i zakłócic jego działanie. Nie może być zabierana również sól (w przestrzeni kosmicznje organizm inaczej przechowuje sód), ani alkohol.

 

W 2021 roku NASA uruchomiła Deep Space Food Challenge , którego celem jest opracowanie innowacyjnych technologii produkcji żywności w kosmos. Takiej, która pozostawia minimalne odpady, a także zapewnia bezpieczną, pożywną i smaczną żywność, przydatną w długoterminowej misji kosmicznej.

 

Żywność z powietrza

 

Firma Solar Foods w Helsinkach jest jedną z ośmiu firm, które podjeły się wykorzystanie odpadów kosmicznych do tworzenia białka, które byłoby waznym składnikiem w produkcji kosmicznej żywnosci.

 

"Dosłownie wytwarzamy żywność z powietrza" - mówi Artur Luukanen, wiceprezes Solar Foods w dziedzinie przestrzeni i obrony. Jego firma odkryła jadalny mikrob, który rośnie, żywiąc się mieszaniną dwutlenku węgla, wodoru i tlenu. Na bazie tej bakterii można wytworzyć białko, które można mieszać z szeregiem smaków lub tekstur.

 

"Zaczęliśmy myśleć o żywności kosmicznej, ponieważ w każdym środowisku kosmicznym są dwa kluczowe gazy: wodór i dwutlenek węgla" - powiedział Luukanen. "Więc to, o czym tutaj mówimy, nie jest tylko technologią produkcji żywności dla kosmosu, ale czymś, co będzie integralną częścią systemu kontroli środowiska i podtrzymywania życia."

 

Białko Solar Foods można przekształcić w pastę lub proszek , które zmieszane z mąką, czy innymi typowymi składnikami żywności, stworzą wzbogaconą białkową żywność, taką jak makaron, batony białkowe, a nawet czekolada. Trwają także eksperymenty majace dać odpowiedź czy białko to można mieszać z olejami i przekształcić w coś o fakturze steku za pomocą drukarki 3D.

 

Finalistą w Nasa Deep Space Food Challenge jest także laboratorium na Merritt Island na Florydzie, które opracowało modułowy system bioregeneracyjny do produkcji mikrozielonych warzyw, grzybów, a nawet owadów.

 

Wśród trzech innych z sześciu finalistów w Nasa Deep Space Food Challenge, które również wzięły na tapety grzyby. Znalazła się Mycorena z Goteborga w Szwecji. Opracowała ona system wykorzystujący kombinację mikroalg i grzybów do produkcji mykoproteiny (rodzaj białka pochodzącego z grzyba, często stosowanego w alternatywnych produktach mięsnych).

 

"Fungi jest bardzo wszechstronny" - wyjaśnia Carlos Otero, który pracuje w zespole R&D w Mycorena. Może rosnąć na różnych podłożach, szybko rośnie i można zaprojektować mały i wydajny system zdolny do produkcji wystarczającej ilości żywności dla załogi. Jest również bardzo wytrzymały, odporny na promieniowanie i łatwy do przechowywania i transportu. Jest źródłem białka i zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, które organizm ludzki potrzebuje do funkcjonowania.

 

 

Źródło: BBC

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną