USA przeniosą Patrioty z Polski na Ukrainę

0
0
13
Patriot
Patriot / Autorstwa Bernd vdB - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=894093

Amerykanie chcą przenieść systemy obrony lotniczej Patriot z Polski na Ukrainę.

Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie kolejny system rakietowy Patriot, poinformowali we wtorek dwaj amerykańscy urzędnicy, odpowiadając na rozpaczliwe apele Kijowa o więcej obrony powietrznej, gdy walczy on z intensywnym rosyjskim atakiem na północno-wschodni region Charkowa.

Urzędnicy powiedzieli, że prezydent Joe Biden zatwierdził ten ruch. Byłby to drugi system Patriot, który Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie, chociaż Pentagon rutynowo dostarczał nieujawnioną liczbę pocisków dla tego systemu. Inni sojusznicy, w tym Niemcy, również dostarczyli systemy obrony powietrznej, a także amunicję do nich.

Dwaj amerykańscy urzędnicy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ decyzja nie została ogłoszona publicznie. Decyzja została po raz pierwszy zgłoszona przez The New York Times.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij pod koniec zeszłego miesiąca błagał o dodatkowe amerykańskie systemy Patriot, argumentując, że pomogą one jego siłom w walce z blisko 3000 bomb, które według niego Rosja wystrzeliwuje na kraj każdego miesiąca.

Przemawiając w Madrycie, Zelenskyy powiedział, że Ukraina nadal pilnie potrzebuje kolejnych siedmiu systemów, aby odeprzeć rosyjskie ataki na sieć energetyczną i obszary cywilne, a także cele wojskowe, za pomocą niszczycielskich bomb szybujących, które sieją ogromne zniszczenia.

Powiedział, że Ukraina potrzebuje dwóch systemów do ochrony Charkowa, gdzie Rosja rozpoczęła transgraniczną ofensywę 10 maja, która nadal powoduje, że ukraińskie wojska się wahają.

„Gdybyśmy mieli te nowoczesne systemy Patriot, (rosyjskie) samoloty nie byłyby w stanie podlecieć wystarczająco blisko, by zrzucić bomby (szybujące) na ludność cywilną i wojsko” - powiedział Zelenskyy na konferencji prasowej w stolicy Hiszpanii.

Decyzja ta została podjęta w momencie, gdy przywódcy ds. obrony z USA, Europy i innych krajów przygotowują się do comiesięcznego spotkania w sprawie potrzeb Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin będzie gospodarzem spotkania w Brukseli w czwartek.

Stany Zjednoczone rutynowo naciskały na sojuszników, aby dostarczyli Ukrainie systemy obrony powietrznej, ale wielu z nich niechętnie rezygnuje z zaawansowanych technologicznie systemów - zwłaszcza kraje Europy Wschodniej, które również czują się zagrożone przez Rosję.

Źródło: militarytimes.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną