Tylko jedna lekcja religii. Stanowczy sprzeciw Episkopatu

0
0
9
Lekcja
Lekcja / Pixabay

W poniedziałek ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że zleciła prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które ograniczy liczbę godzin lekcji religii w szołach od 1 września 2025 roku do jednj tygodniwo. Oceny z lekcji religii nie będą też wliczane do średniej ocen na świadectwie. Redukcji lekcji religii stanowczo sprzeciwił się kościół. Prawie natychmiast na deklarację Barbary Nowackiej odpowiedziała Konferencja Episkopatu Polski. "Zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące" - napisał w oświadczeniu podpisanym przez przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Osiala.

Minister edukacji poinformowała, że trwają prace nad zmniejszeniem godzin lekcji religii w szkole do jednej tygodniowo. Ograniczenia zaczną obowiązywać od 1 września 2025 roku. Będzie też rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, które umożliwi prowadzenie zajęć w grupach międzyklasowych.

Prawie natychmiastową odpowiedzią na tę informacje Barbary Nowackiej jest oświadczenie

przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciecha Osiala. Komisja "wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań"- czytamy w  na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

 

Kościół uważa zmiany za "krzywdzące lub wręcz dyskryminujące"

 

Hierarcha ocenił, że "zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące" i "ograniczają prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze". Dodał, że zgodnie z prawem "zmiany legislacyjne odnoszące się do nauczania lekcji w szkole powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi". W oświadczeniu pojawił się też apel do rodziców i mediów katolickich, by zabierali w tej sprawie głos.

Biskup Wojciech Osial nawiązał też do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski z 12 czerwca. Tam można było przeczytać, że "nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów".

 

Poniżej publikujemy pełny tekst oświadczenia KEP:

 

Warszawa 18.06.2024

 

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP

w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi

w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany

w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii

 

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii. Nawiązując do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 czerwca 2024 należy podkreślić, że zapowiadane zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące. Ograniczają one prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze.

 

Komisja Wychowania Katolickiego pragnie przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany legislacyjne odnoszące się do nauczania lekcji w szkole powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi.

 

Stosownie do głosu biskupów, „zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów

i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania”.

 

bp Wojciech Osial

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP

 

 

 

Źródło: KEP

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną