Jest wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu

0
0
5
Romanowski
Romanowski / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MarcinRomanowski.jpg

,Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie'' – poinformowała prokurator Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego.

Prokurator Generalny Adam Bodnar zwrócił się do Sejmu z wnioskiem o uchylenie immuniteu posłowi Marcinowi Romanowskiemu, wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Powodem jest zamiar pciągnięcie posła do odpowiedzialności karnej, jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. W przypadku posła wykonanie tych wszystkich czynności możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu RP. Dlatego Prokurator Generalny przekazał dzisiaj do Marszałka Szymona Hołowni stosowny wniosek w tej sprawie.

 

Jak podaje rzeczniczka, wniosek ma związek z prowadzonym przez Prokuraturę Krajową śledztwem w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez działających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych funkcjonariuszy publicznych tj. byłych szefów resortu sprawiedliwości - ministra sprawiedliwości, wiceministrów i niektórych urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, tzw. Funduszu Sprawiedliwości. Wymienieni mieli podejmować decyzje o udzielaniu w sposób uznaniowy i dowolny wsparcia finansowego beneficjentom programów nieposiadających związku z celami wymienionego Funduszu, czym działali na szkodę interesu publicznego – Skarbu Państwa oraz interesu prywatnego skutkującego ograniczeniem dostępności środków pochodzących z Funduszu uprawnionym do tego podmiotom.

 

Prokurator Anna Adamiak zapewnia, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w postaci osobowych źródeł dowodowych, dokumentacji dotyczącej postępowań o udzielenie dotacji z Funduszu Sprawiedliwości, analizy zabezpieczonych dokumentów i elektronicznych nośników informacji wskazuje na dostatecznie uzasadnione podejrzenie, że poseł Marcin Romanowski popełnił 11 przestępstw. Wśród nich jest udział w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, a w szczególności poprzez przekraczanie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach, wyrządzanie szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa, w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych.

,,Duże prawdopodobieństwo popełnienia przez posła Marcina Romanowskiego wskazanych powyżej czynów, daje podstawę do przedstawienia mu zarzutów i stanowi przesłankę do zastosowania wobec niego środka zapobiegawczego.'' - czytamy w komunikacie rzeczniczki.

Zaznacza onateż, że ,,ustalone okoliczności sprawy stwarzają realną obawę bezprawnego utrudniania postępowania przez posła Marcina Romanowskiego, co w związku z koniecznością zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania uzasadnia wniosek o zatrzymanie w celu przeprowadzenia z jego udziałem czynności procesowych oraz niezwłocznego wystąpienia z wnioskiem do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, z uwagi na istniejącą obawę matactwa oraz grożącą surową karę.''

Co dalej w wnioskiem o uchylenie Immunitetu?

Jak powiedziała Katarzyna Karpa- Świderek, rzeczniczka marszałka Sejmu, wniosek liczy 67, dotyczy nieprawidłowosci związanych z Funduszem Sprawidliwości, tego jak były dysponowane środki z tego funduszu. Teraz wniosek będzie oceniany przez Kancelarię Sejmu pod względem formalnym. Sprawa ma nadany priorytet, więc ocena będzie dokonana tak szybko, jak tylko to jest możliwe. Później wniosek trafi do Komisji Regulaminowej, która oceni zasadnośc zarzutów, a następnie wyda swoja opinię. Nastepnie przekazany zostanie do Prezydium Sejmu, które podejmie decyzje o skierowaniu go pod głosowanie posłów na sali plenarnej. Najprawdopodobniej dojdzie do tego na lipcowym posiedzeniu Sejmu.

 

Żródło: Prokuratura Krajowa, TVN 24

Źródło: Halina Molka

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną