Państwowe spółki na minusie

0
0
2
PKN Orlen
PKN Orlen / Autorstwa Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:autor: Adam Kliczek, http://memoriesstay.com (CC-BY-SA-3.0)W przypadku zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej, poproszę o przesłanie informacji mailowej z

W państwowych spółkach skończyła się epoka menadżerów z Prawa i Sprawiedliwości, na stanowiskach zastąpili ich nowi, nominowani przez koalicyjny rząd Donalda Tuska. Jakie wyniki osiągają spółki pod ich rządami? Pierwszy kwartał w firmach kierowanych przez nowych menadżerów nie wypadł, niestety, dobrze.

Finansowe wyniki z działalności państwowych spółek w pierwszym kwartale bieżącego roku przeanalizowali dziennikarze Business Insider. Z analizy tej wynika, że w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku 19 giełdowych państwowych spółek zarobiło łącznie 10,9 mld zł netto. To o 7,9 mld zł mniej rok do roku.

Znacząco słabsze wyniki wykazały firmy energetyczne: PGE, Tauron i Energa.  Największy spadek zysków dotyczy jednak PKN Orlen. Gigant zanotował zysk o 69 proc. niższy niż rok wcześniej.

Dziennikarze Bizness Insider zauważają, że na tle największych firm notowanych na GPW pozbawianych kontroli Skarbu Państwa spółki państwowe prezentują się blado. Należy jednak pamiętać, że zmiany kadrowe w państwowych spółkach ślimaczyły się, co nie pozostało bez wpływu na podjęcie z wyprzedzeniem istotnych decyzji biznesowych.

Za największa porażkę Biznes Insider uznał największa państwową firmę w Polsce - PKN Orlen, który w pierwszym kwartale zanotował jedyne 2,8 mld zł zysku, czyli o 69 proc. mniej (-6,2 mld zł) rok do roku. Wynik był gorszy od oczekiwań analityków o 905 mln zł.

Z dużymi zyskami, i to już od połowy ubiegłego roku, pożegnała się też Jastrzębska Spółka Węglowa. Wprawdzie pierwszy kwartał bieżącego roku zakończyła niewielką stratą 11 mln zł, to był to wynik o 1,3 mld zł gorszy niż rok temu. Analitycy prognozowali, że będzie zysk 141 mln zł.

Dużo słabsze rok do roku wyniki wykazały też państwowe spółki energetyczne: PGE, Tauron i Energa. Trzeba jednak podkreślić, że wyniki przekroczyły prognozy rynku, czyli były całkiem dobre jak na okoliczności rynkowe.

Kontrolowana przez Orlen Energa zarobiła w pierwszym kwartale 436 mln zł, czyli o 1,1 mld zł mniej rok do roku.

Największy producent energii elektrycznej w Polsce, czyli PGE zarobił na poziomie netto 890 mln zł w pierwszym kwartale br. czyli o 830 mln zł mniej niż rok wcześniej, natomiast Tauronowi spadły zyski o 457 mln zł rok do roku do 531 mln zł, ale i tak okazały się o 20 proc. wyższe niż oczekiwania rynku.

Wyjątkiem wśród energetycznych przedsiębiorstw jest grupa Enea, której zysk netto wzrósł czterokrotnie do miliarda złotych.

Państwową spółką, która nie zmniejszała zysków jest PKO BP. Tu wynik netto skoczył o aż 590 mln zł do ponad 2 mld zł, co jest drugim wynikiem w historii.

Do spółek państwowych, które wyraźnie poprawiły wyniki rok do roku zaliczyć można jeszcze: KGHM i Grupa Azoty. W tym ostatnim przypadku mowa jednak o ciągnących się stratach, choć niższych o 227 mln zł rok do roku.

 

Niepaństwowe spółki mnożą zyski

 

Dużo lepiej niż spółki zarządzane przez państwowych menadżerów wyglądają te w prywatnych rękach. W tym samym czasie bowiem 19 największych (kapitalizacja na koniec 2023 r.) na giełdzie spółek niepaństwowych zwiększyło zyski o 17 proc. (+947 mln zł) do 6,4 mld zł. Co zadecydowało, że państwowe spółki tak spuściły z tonu przy dobrej koniunkturze u firm prywatnych? - zadaje pytanie BI.

W pierwszej 19. największych polskich spółek (w tym niepolska Allegro, choć działająca głównie w Polsce) tylko cztery obniżyły wyniki rok do roku: Bank Handlowy (-150 mln zł rdr.), Bank Millennium (-124 mln zł rdr.), Inter Cars (-45 mln zł rdr.) i Orange Polska (-43 mln zł rdr.).

Reszta zyski mnożyła, a najbardziej: Santander BP (+373 mln zł rdr.), odzieżowe sieci LPP (+167 mln zł) i podnoszący prowizje klientom mBank (+120 mln zł).

 

 

Źródło: Business Insider

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną