USA obawiają się, że izraelska Żelazna Kopuła nie podoła

0
0
6
Żelazna Kopuła
Żelazna Kopuła / Autorstwa Israel Defense Forces - Flickr: Iron Dome Battery Deployed Near Ashkelon, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34357450

USA obawiają się, że izraelska Żelazna Kopuła może zostać przeciążona w wojnie z Hezbollahem.

Amerykańscy urzędnicy mają poważne obawy, że w przypadku pełnej wojny między Izraelem a Hezbollahem, wspierana przez Iran grupa bojowników może pokonać izraelską obronę powietrzną na północy - w tym bardzo chwalony system obrony powietrznej Żelazna Kopuła (Iron Dome), powiedziało CNN trzech amerykańskich urzędników.

Obawy, które według amerykańskich urzędników zostały im również przekazane przez Izrael, że Żelazna Kopuła może być podatna na ogromny arsenał pocisków i dronów Hezbollahu, tylko rosną, ponieważ Izrael coraz częściej sygnalizuje amerykańskim urzędnikom, że przygotowuje się do lądowej i powietrznej inwazji na Liban.

Izraelscy urzędnicy powiedzieli USA, że planują przenieść zasoby z południowej Strefy Gazy do północnego Izraela w ramach przygotowań do ewentualnej ofensywy przeciwko grupie, poinformowali w środę CNN amerykańscy urzędnicy.

"Oceniamy, że przynajmniej niektóre" baterie Żelazna Kopuła "zostaną przeciążone" - powiedział wysoki rangą urzędnik administracji.

Izraelski urzędnik powiedział, że byłoby to bardziej prawdopodobne, gdyby Hezbollah przeprowadził atak na dużą skalę, głównie przy użyciu precyzyjnej broni kierowanej, przed którą system mógłby być trudny do obrony. Hezbollah od lat gromadzi zapasy precyzyjnie kierowanej amunicji i pocisków rakietowych z Iranu, co wielokrotnie budziło obawy Izraela.

Na początku tego miesiąca Hezbollah opublikował nagranie wideo, na którym widać, jak dron uderza i uszkadza baterię Żelazna Kopuła w bazie wojskowej w północnym Izraelu. Izraelska prasa donosiła, że był to pierwszy udokumentowany przypadek skutecznego trafienia systemu.

IDF stwierdziło, że nie jest świadome jakichkolwiek uszkodzeń systemu. Ale izraelscy urzędnicy powiedzieli Stanom Zjednoczonym, że uważają, iż Żelazna Kopuła może być podatna na ataki, szczególnie w północnym Izraelu, i byli zaskoczeni wyrafinowaniem dotychczasowych ataków Hezbollahu, powiedzieli dwaj amerykańscy urzędnicy. Głównym powodem do niepokoju jest to, że Hezbollah używa dużej liczby precyzyjnie kierowanej amunicji i pocisków, powiedziało źródło zaznajomione z zagrożeniem.

Źródło: CNN

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną