Nie bądź zombi! - policyjny spot skierowany do młodzieży

0
0
5
Spot
Spot / Policja

Narkotyki to gra, której nie można wygrać. Przeciwnik, którym w tym przypadku jest środek odurzający, nie bierze jeńców, ale ich zabija. Zazwyczaj robi to stopniowo. Aby utrzymać pożądany efekt narkotyku, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki - a te w którymś momencie stają się toksyczne, a nawet zabijają. Żeby uświadomić szkodliwość naroktyków polska policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że przygoda z narkotykami zawsze jest przegrana.

W polskich i zagranicznych mediach niemal każdego dnia można znaleźć artykuły na temat kolejnych ofiar narkotyków. Niestety, nawet te przerażające informacje, nie sprawiają, że mniej osób  sięga po środki odurzajace. Młodzi ludzie w poszukiwaniu nowych doznań, lepszej zabawy, chęci oderwania się od problemów codzienności, a czasami ze zwykłej ciekawości  zaczynają eksperymentować z narkotykami. Sprzyjać temu z pewnością też będą zbliżające się wielkimi krokami wakacje – czas często bez nadzoru rodziców, sprzyjające zawieraniu nowych znajomości.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdy, kto siięgnie po narkotyki prędzej czy później uzaleźni się od nich. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy ktoś ma słabą, czy silną wolę, wziął raz czy dziesięć razy – tu istotne jest tylko to, że zaczęło się brać. Jak mówią specjaliści, w przypadku np. fentanylu, jednego z najsilniejszych obecnie leków przeciwbólowych, stosowanego m.in. w onkologii i medycynie paliatywnej - jeśli zacznie się go przyjmować bez wyraźnych wskazań medycznych, w sposób niekontrolowany, uzależnienie następuje dużo szybciej niż po innych środkach o działaniu narkotycznym.

Chcąc dotrzeć do młodych osób oraz zwrócić ich uwagę na ten problem w Biurze Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji powstał spot skierowany do młodych ludzi. Powstał on z udziałem Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Niektóre ze scen w tym kilkunastosekundowym filmiku mogą wydawać się drastyczne - ale rozpacz najbliższych, kiedy funkcjonariusze informują ich o śmierci ukochanego dziecka z powodu przedawkowania narkotyków jest traumatycznym przeżyciem dla obu stron. Dlatego też policja  chce dotrzeć bezpośrednio do młodych osób, potencjalnie zagrożonych narkomanią, aby ustrzec je przed tragicznymi konsekwencjami zażywania środków odurzających i psychoaktywnych. Bo narkomania to dramat nie tylko osoby zażywającej, ale także jej najbliższych.

Spot będzie emitowany w naszych mediach społecznościowych. Policja zachęca wszystkich do udostępniania go w swoich kanałach dostępnych mediów.

 

Numery, pod które można dzwonić

 

Jeśli ktoś z naszego otoczenia ma problem z uzależnieniem od narkotyków, może zgłosić się m.in. do  poradni leczenia uzależnień, albo punktów -  informacyjno-konsultacyjnego Państwowej Inspekcji Sanitarnej  lub działającego w strukturach samorządu terytorialnego

Mozna też zadzwonić na telefon zaufania lub infolinię, na przykład:

032 206 82 17 – telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, czynny w poniedziałki w godz.10-19, wtorki i piątki w godz. 15.00-19.00, środy w godz. 10.00-13.00, czwartki w godz. 14.00-19.00.

800 060 800 – infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zakres pomocy: informacje na temat negatywnych skutków zażywania nowych narkotyków, skutków zdrowotnych oraz o możliwościach leczenia; wsparcie dla rodziców, którzy podejrzewają, że ich dzieci zażywają nowe narkotyki. Na infolinię można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących lub wytwarzających nowe narkotyki. Infolinia jest bezpłatna, czynna całą dobę.

800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, przeznaczony dla osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich. Zakres pomocy: udzielanie informacji na temat systemu interwencji, leczenia i rehabilitacji, informowanie o przepisach prawnych związanych z narkomanią, udzielanie profesjonalnych porad nt. mechanizmów uzależnienia, motywowania do leczenia oraz wsparcia psychologicznego. Czynny w godz. 16.00-21.00, z wyjątkiem świąt państwowych.

 

Narkomania coraz większym problemem

 

Jak podaje policja, tylko od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. zabezpieczono 252,2 g fentanylu i jego pochodnych. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych powiązanych z fentanylem.

Dla porównania w całym ubiegłym roku policjanci zabezpieczyli w naszym kraju około 21 ton środków odurzających, a tylko przez 5 miesięcy tego roku było to  już 17,5 tony. W roku 2023 policja wszczęła 37 728 postępowań w związku ze złamaniem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zaś od stycznia do maja 2024 r. liczba wszczętych postępowań wyniosła 16 577.

 

 

 

Źródło: policja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną