„Pegasus” zajęty przez prokuratora i ABW

0
0
1
By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58193990
By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58193990 / Centrala ABW przy ul. Rakowieckiej 2a w Warszawie

,,Prokuratorzy z Zespołu Śledczego nr 3 wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu „Pegasus” – poinformował prokurator Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Kilka dni temu  prokuratorzy zespołu śledczego  Prokuratury Krajowej pojawili się siedzibie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.  Śledczy przeprowadzili  tam  oględziny i zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu „Pegasus”. W czynnościach tych  wspierali prokuratorów funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW)  oraz biegli  z tej Agencji.

 

W jakim celu ABW zabezpieczyło  ,,Pegasusa''?

 

Zabezpieczenie wspomnianego systemu ma związek z prowadzonym przez Prokuraturę Krajową śledztwwem. Jego podstawowym celem  było ustalenie funkcjonalności oprogramowania ,,Pegasus'' oraz szeroko pojętej legalności jego stosowania. Z czasem śledztwo to zostało jednak rozszerzone o kolejne wątki. Chodzi m.in. o ustalenie też czy w związku z zakupem i stosowaniem tego oprogramowania nie doszło  do innych nieprawidłowości -  osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i czy w tym celu wprowadzono sąd w błąd co do założenia kontroli operacyjnej w prawach, przy której stosowany był ,,Pegasus''. Prokuratura bada też czy w tej sprawie mogło dochodzić do kierowania, podżegania  lub pomocnictwa w czynie zabronionym.

W związku z powyższym uzyskano (w trybie niejawnym) z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Policji informacje i dokumenty dotyczące nabycia oprogramowania ,,Pegasus'', jego funkcjonalności oraz wykorzystania w ramach prowadzonych kontroli operacyjnych.

Pozyskane dane, jakinformuje rzecznik, przekazano do Biura Badań Kryminalistycznych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które powołano do wydania opinii w zakresie sposobu działania i funkcjonalności systemu ,,Pegasus''. Powołani biegli uczestniczyli też w oględzinach i zabezpieczeniu przez prokuratorów w siedzibie CBA systemu ,,Pegasus''.

 

Śledztwo zostało wszczęte w marcu

 

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku ze stosowaniem oprogramowania „Pegasus” zostało wszczęte w dniu 18 marca 2024 r. W toku śledztwa badane są wszystkie okoliczności dotyczące wykorzystywania oprogramowania „Pegasus”, w tym także kwestie legalności, zasadności, celowości i proporcjonalności podejmowanych czynności operacyjno-rozpoznawczych. Ponadto badane są także okoliczności dotyczące jego funkcjonalności, możliwości technicznych, sposobu wykorzystywania, zasad gromadzenia, przechowywania i udostępniania pozyskiwanych materiałów o charakterze niejawnym.

 

W dniu 22 kwietnia Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej Zespół Śledczy do prowadzenia tej sprawy. W skład zespołu wchodzi pięciu prokuratorów.

 

Nie wiadomo do kiedy potrwa śledztwo w tej sprawie, na razie jego termin został przedłużony do dnia 18 grudnia 2024 roku.

 

 

Źródło: Prokuratura Krajowa

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną