Handlowali autami, których... nie było

2
0
5
Samochody
Samochody / Pixabay

Dziesięcioosobowa grupa przestępców oszukiwała ludzi zainteresowanych kupnem samochodu sprzedając im nieistniejące samochody. Swoje ofiary sprawcy łowili na jednym ze znanych internetowych portali ogłoszeniowych, gdzie zamieszczali fałszywe oferty sprzedaży różnych samochodów- zarówno osobowych, jak i ciężarowych.

Z zainteresowanymi zakupem oszuści kontaktowali się za pomocą Internetu używając technik anonimizacji (narzędzi do automatycznego ukrywania danych osobowych, adresowych, identyfikacyjnych i innych danych w dokumentach edytowalnych). Po otrzymaniu zaliczki w wysokości 30 - 40 % wartości oferowanego pojazdu sprawcy deklarowali, że zamówione przez kupujących samochody dostarczą pod wskazany adres w terminie od 30 do 60 dni, jednakże do tego nigdy nie dochodziło. Pieniądze wpłacone oszustom natychmiast były transferowane przelewami na inne rachunki, portfele kantorów internetowych i zamieniane na kryptowaluty. Na ten moment ustalono, że sprawcy dokonali oszustw na ponad milion złotych.

 

W związku z tą sprawą funkcjonariusze z katowickiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” zatrzymali 10 osób. Są one podejrzane m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i wyłudzenia mienia, a także pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach. Decyzją sądu 8 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

 

W ręce organów ścigania wpadło najpierw 7 osób, następnie kolejne trzy. Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego oraz śląskiego. Wszyscy podejrzewani są o udział w opisywanym procederze. Jednak poszczególnym z nich przedstawiono różną ilość zarzutów – każdemu od 10 do 47. W sumie oszuści usłyszeli 293 zarzuty karne dotyczące oszustw, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, a także wyłudzenia mienia. Wobec ośmiu z zatrzymanych osób na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W trakcie czynności procesowych zabezpieczono gotówkę, telefony komórkowe, tablety, komputery oraz inne dowody, które są teraz poddawane dalszej, szczegółowej analizie przez śledczych.

W wyniku działań policjantów CBZC z Katowic i współpracy z Prokuraturą Okręgową w Gliwicach na jednej z platform internetowych oferującej wielowalutowe usługi finansowe, zablokowano środki na kwotę 750 tys. zł. a także zajęto mienie podejrzanych na sumę niemal 650 tys. zł.

Co warte podkreślenia, jednym z zatrzymanych mężczyzn jest podejrzany o pomocnictwo w pobiciu wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego, do którego doszło w 2014 roku.

 

 

Źródło: policja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną