Kampania ,,Sprawiedliwe sądy'' pod lupą prokuratury

0
0
12
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie dotyczącej Polskiej Fundacji Narodowej (PFN). Chodzi o nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu przy organizacji kampanii medialnej "Sprawiedliwe sądy" z 2017 roku.

Jak wynika z informacji rzecznika Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokuratora Piotra Skiby, śledztwo prokuratorskie dotyczy okresu od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. Objęto nim członków Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, zobowiązanych ustawowo oraz decyzjami Rady Fundacji do zajmowania się jej sprawami majątkowymi. Chodzi o podjęcie decyzji o sfinansowaniu kampanii medialnej »Sprawiedliwe Sądy«, czym wyrządzono PFN szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, tj. w kwocie nie mniejszej, niż 8 mln 428 tys. zł, co jest traktowane jako nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.

Zorganizowana w 2017 r. przez PFN kampania "Sprawiedliwe sądy" miała przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy sądownictwa w Polsce. W jej ramach billbordy na ulicach polskich miast oklejone zostały z hasłami: "Niech zostanie tak, jak było. Czy na pewno tego chcesz?". "Tak jest: sędziowie o sobie »nadzwyczajna kasta«. Tak będzie: sędziowie, jak wszyscy obywatele - gdy łamią prawo, ponoszą odpowiedzialność". Uruchomiono też specjalne strony internetowe, które wyjaśniały założenia reformy wymiaru sprawiedliwości. M.in. można tam było przeczytać o potrzebie przyspieszenia postępowań sądowych i zapewnieniu równości "wszystkich wobec prawa". "Ryba psuje się od głowy - nie będzie realnej naprawy wymiaru sprawiedliwości bez zmian organizacyjnych i personalnych w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym"- pisano w jednej z zakładek na e-stronie "Sprawiedliwe i niezawisłe sądy".

PFN. Co to takiego?

Polska Fundacja Narodowa powstała w 2016 r. Utworzyło ją 17 spółek Skarbu Państwa: Enea, Energa, PGE, Grupa Azoty, Lotos, Tauron, PKN Orlen, PGNiG, PZU, PKO BP, GPW, KGHM, Totalizator Sportowy, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Polskie Koleje Państwowe i Polski Holding Nieruchomości. W pierwszym roku działalności Fundacji jej założyciele przeznaczyli na jej działalność 100 milionów złotych.

Według ówczesnej premier Beaty Szydło, Fundacja miała budować polską markę, wykorzystując siłę i energię spółek skarbu państwa. Miała promować wizerunek Polski za granicą i promować tam polską gospodarkę. Jednak w październiku 2017 roku zmieniono statut PFN. Od tamtej pory celem Fundacji jest „działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, kulturalna, w następującym zakresie: podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, a w szczególności upowszechniania w kraju i za granicą wiedzy o historii Rzeczypospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej, a także upowszechniania martyrologii i bohaterskich czynów Narodu Polskiego”.

PFN stała się obiektem kontrowersji medialnych i ostrej krytyki, zwłaszcza ze strony ugrupowań opozycyjnych wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości.

 

Źródło: PAP, media

 

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną