Pistolety Napoleona sprzedane za miliony

0
0
9
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / https://pxhere.com/pl/photo/1189094

Dwa pistolety należące do francuskiego cesarza Napoleona Bonaparte, którymi kiedyś zamierzał się zabić, w ostatnią niedzielę zostały sprzedane na aukcji za 1,69 miliona euro. Nazwiska nabywcy nie podano do publicznej wiadomości.

Pistolety należące do francuskiego cesarza Napoleona Bonaparte, uważanego za najwybitniejszego przywódcę wojskowego w historii i jednego z najwybitniejszych wodzów w dziejach świata, wykonane zostały przez paryskiego producenta broni Louisa-Marina Gosseta. Broń jest inkrustowana złotem i srebrem oraz przedstawia wygrawerowany wizerunek samego Napoleona. Jak mówią różne źródła, właśnie z tej broni Napoleon próbował odebrać sobie życie po abdykacji w 1814 roku, gdy po klęsce napoleońskiej armii rozpoczęła się rosyjska okupacja Paryża.

Napoleon przeżył, bo jego wielki dziedzic Armand de Caulaincourt, francuski generał i dyplomata, wyjął proszek z pistoletów.Także trucizna, którą później Napoleon miał połknąć, nie zadziałała jak trzeba. Wtedy jednak cesarz namówiony został przez swoich najwierniejszych współpracowników do abdykacji. 6 kwietnia 1814 r. abdykował na rzecz syna, ale jego przeciwnicy żądali bezwarunkowej kapitulacji, więc Napoleon zrobił to 11 kwietnia. Władzę we Francji odzyskali wtedy Burbonowie, którzy Napoleonowi zagwarantowali dożywotnie władanie śródziemnomorską wyspą Elba. Napoleon jednak stamtąd uciekł i 1 marca 1815 roku wrócił do Włoch. Zmarł w 1821 roku po drugim wygnaniu - tym razem na wyspę św. Helenę na południowym Atlantyku.

W ostatnią niedzielę historyczne pistolety Napoleona wraz z oryginalnym pudełkiem do pistoletów i różnymi akcesoriami, w tym rogiem proszkowym i różnymi prętami do pobijania proszku. wystawione zostaly na sprzedaż w jednym z domów aukcyjnch, który mieści się obok podparyskiego pałacu Fontainebleau, gdzie Napoleon próbował się zastrzelić. Zostały one sprzedane za 1,69 miliona euro. Nazwisko nabywcy pistoletów Napoleona, nie zostało podane do publicznej wiadomości, nie wiadomo więc kto je kupił. Ktokolwiek jednak został ich nowych właścicielem, nie będzie mógł wywieźć ich z Francji na stałe (mogą one opuścić granice tego kraju, ale tylko czasowo). Kilka dni temu bowiem francuskie ministerstwo kultury sklasyfikowało pistolety jako skarby narodowe i zakazało ich eksportu. To oznacza też, że francuski rząd ma teraz 30 miesięcy na złożenie oferty zakupu dla nowego nabywcy.

Pamiątki po tym francuskim cesarzu cieszą się dużym zainteresowaniem i są bardzo poszukiwane. Jedna z charakterystycznych trójrogowych czapek, które stały się rozpoznawalną częścią garderoby Napoleona w listopadzie uniegłego roku sprzedano za 1,9 mln euro.

- - - - - -

Armand Augustin Louis de Caulaincourt (ur. 9 grudnia 1773 w Caulaincourt, zm. 19 lutego 1827 w Paryżu)–

Życiorys: Armand Caulaincourt w latach 1807-1812 był francuskim ambasadorem w Petersburgu. Stanowczo odradzał Napoleonowi I wyprawę rosyjską.

Źródło: BBC

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną