Polskie muzeum wśród najpiękniejszych muzeów świata

0
0
11
Muzeum Historii Polski
Muzeum Historii Polski / Autorstwa Kapitel - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=149983079

Jak podało na swojej stronie Muzeum Historii Polski, placówka ta została uznana za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles. Jest to przyznawane od dziesięciu lat prestiżowe wyróżnienie architektoniczne, w tym roku po raz pierwszy przyznawane też w kategorii Muzea. Jego celem jest uznanie najpiękniejszych osiągnięć na świecie, a konkursowa nagroda ,,World,s Most Beautiful'' Archievements podkreśla rolę laureatów w upiększaniu i ulepszaniu środowiska życia. Wyniki konkursu co roku ogłaszane są w siedzibie UNESCO w Paryżu.

Konkurs Prix Versailles jest jednym z ważniejszych wyróżnień w dziedzinie architektury i designu. W tegorocznej, dziesiątej z kolei, a więc jubileuszowej edycji konkursu w kategorii Muzea właśnie polskie muzeum  zostało wyróżnione za szczególne walory architektoniczne. ,,Gmach Muzeum Historii Polski to nie tylko miejsce, w którym opowiadamy o dziejach państwa i narodu. To dzieło samo w sobie, budynek pełen przemyślanych znaczeń. Jego fasada nawiązuje do kolejnych warstw naszej historii: od czasów najdawniejszych do współczesności'' - napisano na stronie MHP.

 

Muzeum Historii Polski to jedno z siedmiu nowych lub otwartych ponownie muzeów z całego świata uznanych w Prix Versailles za najpiękniejsze. Obok polskiego muzem wśród wyróżnionych  są również takie jak: Muzeum Sztuki A4 w chińskim Chengdu, Muzeum Pamięci o Trzęsieniu Ziemi w Smritivan w Bhuj w Indiach, Muzeum Oman Poprzez Wieki (Oman Ascross Ages), Het Loo zwany holenderskim Wersalem, japońskie Muzeum Sztuki Simose w Hiroszimie oraz Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie.

 

Gmach Muzeum Historii Polski został zaprojektowany przez warszawską pracownię architektoniczną WXCA. Jego powierzchnia wynosi 44 tys. m kw. Składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych. Wygląd tej przestrzeni nie jest jednak przypadkowy, ponieważ układ budynków czy placu został tak zaplanowany, aby odzwierciedlał układ koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII wieku.

 

Do MHP zwiedzający wchodzą przez hol główny, z którego można się udać do sali wystaw czasowych położonej po prawej stronie. Opowieść muzealna nie zaczyna się jednak w holu głównym: będzie on pełnić funkcję przestrzeni funkcjonalnej, w której znajdą się kasy, recepcja, szatnia, wózkownia i muzealny sklep. W przyszłości sercem MHP będzie wystawa stała, do której z holu prowadzi reprezentacyjna klatka schodowa.

 

Wystawa stała opowiadajaca o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa będzie udostępniona zwiedzającym jednak dopiero za dwa lata.  Jest dużym przedsięwzięciem, złoży się  na nią bowiem ponad 3 tys. eksponatów, które usytuowane będą na ponad 7 tys. m kw.

W  nowym gmachu MHP znajdą się też sale dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum. W budynku znajdzie się również sala kinowo-teatralna na 140 osób.

 

 

Źródło: Muzeum Historii Polski, PAP

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną