Gang oszustów, który okradał ludzi z pieniędzy, rozbity

0
0
5
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Policja rozbiła 22-osobowy gang dokonujący licznych oszustw finansowych. Przestępcy działali głównie przez Internet. Prowadzili fałszywe sklepy internetowe, wyłudzali kredyty na skradzione dane, czyścili ludziom konta wyłudzając od nich kody do płatności BLIKIEM. Na swoim koncie mieli też tzw. oszustwa nigeryjskie oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Warszawscy policjanci działający pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga prowadzą śledztwo dotyczące działania w latach 2022 – 2023 na terenie całego kraju grupy przestępczej, zajmującej się dokonywaniem szeregu oszustw finansowych. Jej członkowie działali przez Internet. Prowadzili fałszywe sklepy internetowe, na których wystawiali do sprzedaży różne towary, których tak naprawdę nigdy nie mieli i klientom nie wysyłali - po otrzymaniu od kupującego zapłaty kontakt ze sklepem się urywał. Na skradzione różnym ludziom dane wyłudzali w bankach kredyty. Ludzi okradali też podstępem wyłudzając od nich kody do płatności BLIKIEM. Na swoim koncie mają też tzw. oszustwa nigeryjskie, polegające na wciągnięciu przypadkowej osoby w grę psychologiczną pod pozorem fikcyjnego przekazania jej bardzo dużych pieniędzy, a w rzeczysistości mającej na celu wyłudzenie pieniędzy właśnie od niej. Zajmowali się też praniem tych pochodzących z przestępstw pieniędzy.

Śledczy ustalili schemat działania przestępczej grupy, wykorzystywanych narzędzi, a przede wszystkim jej członków. Ustalili też role, jakie poszczególne osoby pełniły w grupie. Zebrany materiał dowodowy w sprawie pozwolił na przeprowadzenie szeroko zakrojonych działań, w których wzięło udział ponad stu funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, wspieranych m.in. przez policjantów z Komendy Stołecznej Policji i Komendy Głównej Straży Granicznej. W ręce funkcjonariuszy wpadło 22 członków gangu. Przeprowadzono przeszukania 24 lokali - miejsc zamieszkania podejrzanych oraz siedzib ich firm. W trakcie tych działań zabezpieczono blisko 200 sztuk różnego rodzaju urządzeń elektronicznych - komputerów, telefonów, zewnętrznych nośników pamięci oraz dokumentację finansową związaną z tą sprawą.

Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył samochód oraz środki finansowe o łącznej wartości ponad 60 tys. zł. Ustalono też mienie należące do podejrzanych, podlegające zajęciu o szacunkowej wartości co najmniej 2 mln zł.

Zatrzymane osoby usłyszaly łącznie 40 zarzutów. W stosunku do 11 podejrzanych Sąd Rejonowy dla Warszawy – Pragi Północ w Warszawie zastosował tymczasowy areszt. W stosunku do pozostałych 11 podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze - dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe..

 

Źródło: policja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną