Znana firma wynosi się z USA. Jej programy nie mogą być tam sprzedawane

0
0
15
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Rosyjski gigant w branży cyberbezpieczeństwa, światowy lider w zakresie antywirusowego oprogramowania komputerów, Kaspersky Labs wynosi się ze Stanów Zjednoczonych. Robi to, gdyż administracja Bidena zakazała w USA sprzedaży i dystrybucji w oprogramowania tej firmy.

Kaspersky Lab to prywatna firma założona w 1997 r. ,zajmująca się tworzenim oprogramowania zabiezpieczającego komputery, m.in. oprogramowania antywirusowego Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jego założycieli Jeqgenija i Natalii Kasperskich. Pzez prawie trzy dekady swojego istnienia firma dorobiła się statusu globalnego lidera w branży cyberbezpieczeńsktwa. Ma swoje biura w 31 krajach na całym świecie, obsługując ponad 400 milionów użytkowników i 270 000 klientów korporacyjnych w ponad 200 krajach Choć holding zarejestrowany jest w Wielkiej Brytanii, to jest to rosyjskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Moskwie. Właśnie ten fakt spowodował, że w Stanach Zjednoczonych wprowadzono zakaz sprzedaży i dystrybucji programów firmy Kaspersky Lab.

Sekretarz handlu w aministracji Bidena, Gina Raimondo powiedziała BBC w zeszłym miesiącu, że wpływ Moskwy na firmę stanowi znaczne ryzyko dla amerykańskiej infrastruktury i usług. ,,Rosja niejednokrotnie pokazała, że ma zdolność, a co więcej – intencje, wykorzystania rosyjskich firm, m.in. takich jak Kaspersky do zbierania i wykorzystywana osobistych informacji Amerykanów. Właśnie dlatego jesteśmy zmuszeni podjąć taką decyzję” - wyjaśniła Raimondo.

Ograniczenie działalności spółki Kaspersky, działajacej w USA od dwóch dekad, spowodowało, ze zniknie ona z amerykańskiego rynku, nie będzie już tam sprzedawać swojego oprogramowania, nie bedzie też dostarczać aktualizacji do oprogramowania już sprzedanego.

"Począwszy od 20 lipca 2024 roku Kaspersky będzie stopniowo zmniejszać swoje operacje w USA i eliminować pozycje w USA"

- napisano w oświadczeniu firmy Kaspersky Amerykańska strona internetowa tego przedsiębiorstwa już przestała działać, pojawia się na niej jedynie komunikat "Zakup jest niedostępny dla klientów z USA". Ogłoszenie pojawiło się po tym, jak sprzedaż i dystrybucja produktów firmy Kaspersky została zakazana w USA.

Ewgienij Kasperski. powiedział, że podjął już tę „smutną i trudną” decyzję o zaprzestaniu w USA swojej działalności. Sprzedawcy, którzy naruszą te ograniczenia, zostaną ukarani grzywną przez Departament Handlu USA. Zaprzeczył też, że zaangażował się w jakąkolwiek działalność, która zagrażała bezpieczeństwu USA.

Co z programami Kaspersky w Polsce?

Programy antywirusowe firmy Kaspersky Lab od dawna są też jednymi z popularniejszych programów w Polsce. O wykorzystywaniu przez Rosjan różnych rodzimych firm do przeprowadzania ataków hakerskich też mówi się w Polsce nie od dziś. Nasuwa się więc pytanie, czy programy Kaspersky można uznawać za bezpieczne i czy dalej można z nich krzystać? Czy są one zagrożeniem dla bezpieczeństwa i prywatnosci obywateli? ,,Polska znalazła się w gronie krajów, najczęściej atakowaych przez hakerów z Rosji'' – pisała kilka dni temu ,,Rzeczpospolita'', powołując się na najnowsze analizy izraelskiej firmy Check Point Software. Według cytowanych przez gazetę danych, od stycznia liczba takich ataków wzrosła o 60 procent, a w ciągu roku o 13 proc. Wynika z nich, że co tydzień polskie firmy atakowane są średnio 1430 razy. Około 55 procent zagrożeń trafiało do polskiej sieci za sprawą złośliwych stron i aplikacji webowych, Do pozostałych ataków wykorzystywano pocztę lektroniczną.

 

Źródło: BBC, Rzeczpospolita

 

 

Rosja Kaspersky Lab USA

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną