Marcin Romanowski, były wiceminister resortu sprawiedliwości trafi do aresztu? Sąd podejmie w tej sprawie decyzję

0
0
14
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

,,Prokurator skierował dziś do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec podejrzanego Marcina Romanowskiego. Konieczność zastosowania tymczasowego aresztowania wynika z zachodzącej w sprawie uzasadnionej obawy bezprawnego utrudniania postępowania, a nadto z groźby wymierzenia surowej kary'' – poinformował prok. Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej. Na podjęcie decyzji w tej sprawie sąd ma 24 godziny.

W dniu 12 lipca 2024 roku - przypomnijmy - Sejm RP wyraził zgodę na pociągnięcie posła Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej, a także na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Natomiast w dniu wczorajszym Marcin Romanowski został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Krajowej. Tam usyszał 11 zarzutów. ,,Pierwszy z nich dotyczy (….) udziału w okresie od listopada 2018 roku do grudnia 2023 roku w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, w szczególności poprzez przekraczanie uprawnień i niedopełnianie obowiązków oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach, wyrządzanie szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa. (art. 258 § 1 kk). Pozostałe 10 zarzutów dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełniania obowiązków w związku z konkretnymi decyzjami lub zachowaniami podejrzanego związanymi z działalnością Funduszu Sprawiedliwości oraz z wydatkowaniem środków ze szkodą dla interesu publicznego (art. 231 § 1 i 2 kk). Pięć z tych zarzutów dotyczy również wyrządzania szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa o łącznej wartości ponad 111 milionów złotych (czyny kwalifikowane kumulatywnie z art. 296 § 3 kk).''- informuje rzecznik.

 

Przekroczenie uprawnień i niedopełnianie obowiązków, jak opisuje rzecznik, miało polegać między innymi na wskazywaniu podległym pracownikom podmiotów, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości (dot. V i IX otwartego konkursu ofert), a ponadto na braku wymaganego nadzoru, zlecaniu poprawy błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz na zawieraniu umów lub dopuszczaniu do udzielenia wsparcia finansowego podmiotom niespełniającym wymogów formalnych i materialnych. Wszystkie czyny miały być nadto popełnione w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw.

\

Przesłanki ogólne i szczególne do zastosowania aresztu

 

Marcin Romanowski przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, w tym również co do treści stawianych mu zarzutów. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje jednak na duże prawdopodobieństwo, że popełnił zarzucane mu przez prokuratora przestępstwa. Jest to tzw. przesłanka ogólna zastosowania tymczasowego aresztowania. Materiał dowodowy to kilkaset tomów akt. Najważniejszymi dowodami w tej sprawie są wyjaśnienia współpodejrzanych Tomasza M. i Piotra W., zeznania świadków, dokumentacja dotycząca postępowań o udzielenie dotacji z Funduszu oraz analizy zabezpieczonych dokumentów i elektronicznych nośników danych.

 

Do zastosowania tymczasowego aresztowania zachodzą również tzw. przesłanki szczególne - uzasadniona obawa bezprawnego utrudniania postępowania oraz groźba wymierzenia podejrzanemu surowej kary. Zdaniem prokuratora okoliczności sprawy, w tym charakter zarzucanych przestępstw oraz działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, rodzą realną obawę, że podejrzany przebywając na wolności będzie bezprawnie utrudniał postępowanie, np. poprzez ustalanie z innymi osobami treści wyjaśnień i zeznań w celu umniejszenia bądź wykluczenia swojej odpowiedzialności, uprzedzanie innych poderzanych w tej sprawie o realizowanych czynnościach, a także poprzez niszczenie lub ukrywanie dowodów, w tym dokumentacji i zapisów na elektronicznych nośnikach danych.

Obawa jest tym bardziej uzasadniona, iż podejrzany wspólnie z niektórymi innymi podejrzanymi już wcześniej podejmował działania, które w sposób bezprawny mialy wpływać na przebieg postępowania To ukrywanie dowodów i wpływanie na zeznania świadków. Z materiału dowodowego wynika, iż Marcin Romanowski ustalał m.in. z Urszulą D., Karoliną K. i Tomaszem M., obecnie również podejrzanymi w sprawie, które dowody powinny zostać zniszczone, aby „nie dostały się w ręce przedstawicieli organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.” Ustalał z nimi również treść niezgodnych z prawdą oświadczeń procesowych. Planował też podejmowanie innych działań mających na celu ukrycie rzeczywistych okoliczności dysponowania środkami publicznymi z Funduszu Sprawiedliwości.

Przestępstwa zarzucone byłemu wiceministrowi zagrożone są surową karą - do 15 lat pozbawienia wolności, tak więc zastosowanie tymczasowego aresztu dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania jest uzasadnione również z tego powodu – wyjażnia rzecznik.

 

Immunitet ZPRE

 

Rzecznik odniósł się też dzisiaj do immunitetu przysługującego Romanowskiemu z racji pełnienia przez niego funkcji członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (M. Romanowski oświadczył, iż zarówno zatrzymanie, jak i czynność przedstawienia zarzutów są bezprawne z uwagi na chroniący go immunitet członka ZPRE).

W toku śledztwa prokurator ustalił zakres immunitetu przysługującego członkom ZPRE, w tym posłowi Marcinowi Romanowskiemu, który jest zastępcą przedstawiciela delegacji Sejmu i Senatu do ZPRE. Uzyskał w tym zakresie również dwie opinie prawne.

 

Z ustaleń tych wynika, iż ,,immunitet członka ZPRE nie wyłącza możliwości przedstawienia zarzutów, zatrzymania oraz zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania w związku z przestępstwem popełnionym przez posła na Sejm RP, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem przez niego mandatu członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i nie ma charakteru korupcyjnego w związku z działalnością Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a także nie dotyczy ujęcia takiego członka na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, jeżeli sprawa jest prowadzona na terytorium państwa polskiego.'' Według tego wyjaśnienia, immunitet ZPRE nie wyłącza możliwości zatrzymania Marcina Romanowskiego, przedstawienia mu zarzutów i jego tymczasowego aresztowania.

 

 

Źródło: Prokuratura Krajowa

 

 

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną