GIS bije na alarm. Ta roślina jest NIEBEZPIECZNA

0
0
2
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi), roślina zielna z rodziny selerowatych, to bardzo trująca roślina. W Polsce rośnie w bardzo wielu miejscach. Można ją spotkać podczas letniego spaceru, czy uprawiania na powietrzu różnych sportów. To roślina, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jej otoczeniu.

Gdzie można spotkać barszcz Sosnowskiego?

 

Występuje w Polsce w prawie 3 tys. lokalizacji, rośnie dziko w różnych miejscach, rozsiewa się sama i jest trudna do zwalczenia.. Występuje na terenie całego kraju – najczęściej na łąkach, pastwiskach, wzdłuż strumieni wodnych, na obrzeżach lasów i pól czy skarpach rowów. Wyglądem przypomina koper, ma charakterystyczne białe kwiaty, zebrane w duży baldach, łodygi pokryte purpurowymi plamkami. To roślina o dość grubych, bo sięgająch nawet 12 cm łodygach, o wysokości dochodzącej nawet do 3-5 metrów.

 

Jakie są objawy po kontakcie z tą rośliną?

 

,,Sok i olejki eteryczne barszczu Sosnowskiego zawierają toksyczne substancje (furanokumaryny). Pod wpływem promieniowania słonecznego wywołują one zmiany skórne, które przypominają oparzenie – zaczerwienienie, wysypkę, owrzodzenie czy opuchliznę. Objawy występują od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie. '' - informuje na swojej stronie Główny Inspektor Sanitarny. Dodaje również, że po kontakcie z barszczem Sosnowskiego mogą wystąpić również: nudności, wymioty, bóle głowy, obrażenia układu oddechowego, obrażenia oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Wytwarzane przez roślinę toksyczne związki mogą także wpływać na powstawanie nowotworów skóry.

Na barszcz Sosnowskiego trzeba szczególnie uważać latem, ponieważ wilgoć i wysoka temperatura powietrza zwiększa jego toksyczność.

Co istotne, do poparzenia może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.

 

GIS ostrzega, by nie dotykać i nie zrywać roślin – zwłaszcza gołymi rękoma. Ponieważ lotne olejki eteryczne, które wydziela barszcz Sosnowskiego, mogą osadzać się na skórze, należy unikać także przebywania w pobliżu tej rośliny. Jeśli już musimy to robić, należy chronić oczy, skórę i drogi oddechowe - nosić okulary i odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych, która zakrywa skórę oraz zakładać maski ochronne. Szcególnie pamietać należy o ochronie dzieci, ich skóra jest bardziej wrażliwa na toksyczne działanie barszczu.

 

Co zrobić w przypadku wystąpienia poparzenia barszczem Sosnowskiego

 

Po bezpośrednim kontakcie z barszczem Sosnowskiego należy jak najszybciej przemyć skórę letnią wodą z mydłem, aby usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Należy umyć też wszystkie przedmioty i uprać ubrania, które miały kontakt z barszczem.

Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, możesz zastosować miejscowo maść kortykosteriodową. Jednak dobór środków farmakologicznych najlepiej skonsultować z lekarzem.

Jeśli na kontakt z rośliną naraziliśmy nasze oczy, najszybciej jak to możliwe trzeba przemyć je dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować objawy z okulistą.

Na oparzone miejsca można stosować chłodne okłady z lodu. Jeśli jednak poparzenie jest bardzo silne lub odczuwamy problemy oddechowe trzeba wezwać pogotowie ratunkowe.

W przypadku poparzenia, zawsze - niezależnie od stopnia nasilenia objawów - należy unikać ekspozycji na światło słoneczne. Nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, unikać słońca przez co najmniej 48 godzin.

 

Na stronie internetowej GIS, w dostępnej tam bazie online można sprawdzić miejsca, gdzie występuje barszcz Sosnowskiego. Jeśli natkniemy się na tę roślinę w innych miejscach, niż tam podane, możemy zgłosić to pod całodobowym numerem alarmowym straży miejskiej 986.

 

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

 

 

 

 

GIS

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną