Matura prościutka. Wielu może nie zdać?
By zdobyć wymaganą ilość punktów na tegorocznej maturze z języka polskiego nie trzeba było wykazać się znajomością lektur. Wystarczyło jedynie przeczytać i zrozumieć fragment „Dziadów” Mickiewicza zamieszczony w arkuszu. Abiturienci zdają dziś wybrany język obcy.
Tegoroczni maturzyści zdający egzamin na poziomie podstawowym musieli rozwiązać test składający się z 14 pytań. Należało uważnie przeczytać tekst Stanisława Bajtlika „Wikipedia, czyli jeszcze nigdy...”, opublikowany w 2009 roku w „Tygodniku Powszechnym” a następnie, na jego podstawie odpowiedzieć na szereg dość prostych pytań.
W drugiej części maturzyści musieli napisać niedługie wypracowanie. Mogli wybierać spośród dwóch podanych tematów. Pierwszy z nich dotyczył twórczości Adama Mickiewicza: „Wyjaśnij symbolikę lewej i prawej strony oraz jej znaczenie dla wymowy utworu, analizując przytoczony fragment III części Dziadów Adama Mickiewicza. Zwróć uwagę na postać Nowosilcowa i postawy innych bohaterów wobec niego”. Odpowiedzi należało udzielić na podstawie zamieszczonego w arkuszu obszernego fragmentu sceny balu u Senatora z udziałem grupy Nowosilcowa i towarzystwa stolikowego.
Drugie zadanie do wyboru dotyczyło znajomości „Lalki” Bolesława Prusa: „Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach Lalki Bolesława Prusa i Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek”. Zamieszczony w formularzu fragment Lalki przedstawia Izabelę Łęcką chcącą widzieć „wieczną wiosnę”. Z kolei urywek Ludzi bezdomnych zawierał zapiski z dziennika prowadzonego przez Joannę na temat trudu i sensu jej pracy wśród najbiedniejszych warstw społeczeństwa.
Każde zadanie jest odpowiednio punktowane. Maturzysta zdający egzamin na poziomie podstawowym może otrzymać łącznie 70 punktów. 20 pkt dostanie za zadania odnoszące się do tekstu z „Tygodnika Powszechnego” na temat Wikipedii i 50 pkt za tekst własny na jeden z wybranych tematów. Aby zdać egzamin maturalny, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent wszystkich wymaganych punktów.
Zobacz pytania maturalne TUTAJ.
Tegoroczni maturzyści, z którymi rozmawiał portal „prawy.pl” raczej zaskoczeni zadaniami nie byli. - To była prościutka matura – mówi w rozmowie z nami Katarzyna, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Dodaje, że test można było rozwiązać nawet bez gruntownej znajomości obu lektur. - Schody zaczną się na matematyce – dodaje Łukasz, maturzysta z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu.
Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej obowiązkowy pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym zdaje ponad 380 tys. maturzystów. Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym przeprowadzony zostanie w poniedziałek rano. W odróżnieniu od egzaminu na poziomie podstawowym nie jest on obowiązkowy. Chęć zdawania egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 37 tys. maturzystów, czyli blisko 10 procent wszystkich uczniów.
Warto jednak zauważyć, że maturzyści coraz chętniej i liczniej pojawiają się w miesiącach poprzedzających egzamin dojrzałości na Jasnej Górze. Jak podaje Biuro Prawe Jasnej Góry, do narodowego sanktuarium w tym roku pielgrzymował co trzeci maturzysta.
Od początku roku szkolnego 2011/2012 do Sanktuarium z 38 diecezji w Polsce przybyło niemalże 107 tys. młodych, którzy prosili o światło Ducha Św. na czas składania egzaminów. Statystyka nie obejmuje tych, którzy modlili się na Jasnej Górze w mniejszych grupach szkolnych i klasowych. Wielu młodych właśnie w Kaplicy Matki Bożej, szukało sensu dalszej drogi życiowej, zastanawiając się jaki wybrać dalszy kierunek kształcenia.
Z tradycji składania życzeń maturzystom i odwiedzania wybranego liceum w Polsce zrezygnowała tymczasem minister edukacji Krystyna Szumilas. Takie zachowanie wywołało spore zaskoczenie nie tylko wśród dyrektorów szkół średnich ale także w samym ministerstwie.
Tradycją jest, że w dniu pierwszych egzaminów maturalnych minister edukacji składa życzenia dla maturzystów oraz udziela komentarzy w mediach. Na ogół kierownictwo resortu brało udział również w rozpoczęciu matur w jednym z liceów w Polsce.
Michał Polak
fot: Krystyna Szumilas/ men.gov.pl
Źródło: prawy.pl