Andrzej Duda zawetował kolejną ustawę. Tym razem o...

0
0
2
Prezydent Duda
Prezydent Duda / Autorstwa Jakub Szymczuk & Adobe Photoshop - Kancelaria Prezydenta RP, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=151580998

Prezydent odmówił podpisania ustawy podjętej przez Sejm 24 lipca 2024 r. o uchyleniu ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2007-2020 i zwrócił ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

Jak prezydent uzasadnia odmowe podpisu?

 

Prezydent uznał, że ustawa zawiera niejasne zapisy. Szczególnie chodzi o to - jak w uzasadnieniu podał prezydent -  że ustawa uznaje za nieważne podjęte przez komisję i jej członków dotychczasowe czynności, co może prowadzić do zakwestionowania wszelkich, bliżej niesprecyzowanych jej działań.

Prezydent przypomniał powody uchwalenia Ustawy o  powołaniu komisji  z 14 kwietnia 2023 roku.

"Uzasadnieniem dla uchwalenia powołanej ustawy był niekwestionowany fakt, że Rzeczpospolita Polska jest przedmiotem szerokiego katalogu działań osób, podmiotów i instytucji związanych z Federacją Rosyjską. (…) Od lat Federacja Rosyjska i pomioty od niej zależne wpływają - różnymi metodami - na politykę i gospodarkę innych państw, próbując także na kanwie współpracy gospodarczej, w szczególności dostaw surowców energetycznych, kreować rozwiązania korzystne dla Rosji, a w efekcie dominować nad innymi państwami" – napisał w uzasadnieniu. Wspomniana komisja była więc potrzebna, a jej  powołanie podyktowane było ochroną interesu Polski.

W uzasadnieniu przytoczone są również rekomendacje komisji, aby przeprowadzić przegląd wielu obszarów: systemu zadaniowania i nadzoru służb specjalnych i wypracować nowe przepisy, które zapobiegną powtórzeniu się nieprawidłowości opisanych w raporcie,  polskiej polityki energetycznej dotyczącej współpracy z Rosją,  wpływów rosyjskich na tzw. III sektor oraz przegląd roli podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału rosyjskiego na polskim rynku. Prezydent uznaje te rekomendacje za zasadne, a jako takie  powinny być jak najszybciej wykonane.

 

Prezydent napisał też, że przedstawiając wniosek o ponowne rozpatrzenie wspomnianej ustawy, jest przekonany, że Sejm dokonując powtórnej oceny przyjętych w ustawie rozwiązań, podzieli przedstawione przez niego stanowisko.

 

Pełny tekst weta Prezydenta Andrzeja Dudy dostepny jest pod linkiem:  file:///C:/Users/poczt/Downloads/Weto.pdf

 

Likwidacja Komisji nie służy bezpieczeństw Polski

 

W sprawie likwidacji komisji wczoraj m.in.  wypowiedział się minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

,, - Decyzja o likwidacji tej komisji nie służy bezpieczeństwu Polski'' – stwierdził minister podczas briefingu w związku z wetem Prezydenta RP do ustawy o uchyleniu ustawy o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich.

 

Minister podkreślił, że komisja powołana  przez Sejm poprzedniej kadencji, którą obecny Sejm chce zlikwidować, stawiała za cel „dogłębne i długofalowe zbadanie wpływów rosyjskich, co do istnienia których nikt w Polsce nie ma wątpliwości. Klasa polityczna jest zgodna, że takie wpływy miały, mają miejsce, natomiast skala i konkretne skutki tych wpływów nie są znane'' – ocenił  Kolarski. – Podkreślił też, że ,,likwidacja komisji ds. rosyjskich wpływów byłaby fatalnym sygnałem dla opinii publicznej w Polsce i naszych sojuszników.''

 

Wojciech Kolarski przypomniał, że w listopadzie ubiegłego roku komisja przedstawiła raport cząstkowy ze swojej pracy i rekomendacje, by Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie powierzać stanowisk publicznych odpowiadających za bezpieczeństwo państwa w związku z uznaniem w latach 2010–2014 r. rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa za służbę partnerską. Tego samego dnia  Sejm jednak komisję rozwiązał i nie osiągnęła ona swojego celu. ,, - Wciąż nie wiemy, jakie były rzeczywiste wpływy Rosji na sprawy publiczne w Polsce'' – powiedział minister. Dodał też, że wyjaśnienia wymagają zakupy strategicznych polskich przedsiębiorstw Azoty i Lotos oraz zgoda premiera Donalda Tuska w 2011 r. - a więc już po katastrofie smoleńskiej – na podpisanie porozumienia m.in. Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a FSB.

 

W maju 2024 roku zarządzeniem premiera Donalda Tuska powołana została rządowa komisja do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne oraz interesy Polski. Nie zastąpi ona jednak komisji umocowanej ustawowo, nie ma też prawa. by przesłuchiwać świadków.         

 

komisja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną