Andrzej Duda zawetował kolejną ustawę. Tym razem o...

0
0
Prezydent Duda
Prezydent Duda / Autorstwa Jakub Szymczuk & Adobe Photoshop - Kancelaria Prezydenta RP, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=151580998

Prezydent odmówił podpisania ustawy podjętej przez Sejm 24 lipca 2024 r. o uchyleniu ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2007-2020 i zwrócił ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

Jak prezydent uzasadnia odmowe podpisu?

 

Prezydent uznał, że ustawa zawiera niejasne zapisy. Szczególnie chodzi o to - jak w uzasadnieniu podał prezydent -  że ustawa uznaje za nieważne podjęte przez komisję i jej członków dotychczasowe czynności, co może prowadzić do zakwestionowania wszelkich, bliżej niesprecyzowanych jej działań.

Prezydent przypomniał powody uchwalenia Ustawy o  powołaniu komisji  z 14 kwietnia 2023 roku.

"Uzasadnieniem dla uchwalenia powołanej ustawy był niekwestionowany fakt, że Rzeczpospolita Polska jest przedmiotem szerokiego katalogu działań osób, podmiotów i instytucji związanych z Federacją Rosyjską. (…) Od lat Federacja Rosyjska i pomioty od niej zależne wpływają - różnymi metodami - na politykę i gospodarkę innych państw, próbując także na kanwie współpracy gospodarczej, w szczególności dostaw surowców energetycznych, kreować rozwiązania korzystne dla Rosji, a w efekcie dominować nad innymi państwami" – napisał w uzasadnieniu. Wspomniana komisja była więc potrzebna, a jej  powołanie podyktowane było ochroną interesu Polski.

W uzasadnieniu przytoczone są również rekomendacje komisji, aby przeprowadzić przegląd wielu obszarów: systemu zadaniowania i nadzoru służb specjalnych i wypracować nowe przepisy, które zapobiegną powtórzeniu się nieprawidłowości opisanych w raporcie,  polskiej polityki energetycznej dotyczącej współpracy z Rosją,  wpływów rosyjskich na tzw. III sektor oraz przegląd roli podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału rosyjskiego na polskim rynku. Prezydent uznaje te rekomendacje za zasadne, a jako takie  powinny być jak najszybciej wykonane.

 

Prezydent napisał też, że przedstawiając wniosek o ponowne rozpatrzenie wspomnianej ustawy, jest przekonany, że Sejm dokonując powtórnej oceny przyjętych w ustawie rozwiązań, podzieli przedstawione przez niego stanowisko.

 

Pełny tekst weta Prezydenta Andrzeja Dudy dostepny jest pod linkiem:  file:///C:/Users/poczt/Downloads/Weto.pdf

 

Likwidacja Komisji nie służy bezpieczeństw Polski

 

W sprawie likwidacji komisji wczoraj m.in.  wypowiedział się minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

,, - Decyzja o likwidacji tej komisji nie służy bezpieczeństwu Polski'' – stwierdził minister podczas briefingu w związku z wetem Prezydenta RP do ustawy o uchyleniu ustawy o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich.

 

Minister podkreślił, że komisja powołana  przez Sejm poprzedniej kadencji, którą obecny Sejm chce zlikwidować, stawiała za cel „dogłębne i długofalowe zbadanie wpływów rosyjskich, co do istnienia których nikt w Polsce nie ma wątpliwości. Klasa polityczna jest zgodna, że takie wpływy miały, mają miejsce, natomiast skala i konkretne skutki tych wpływów nie są znane'' – ocenił  Kolarski. – Podkreślił też, że ,,likwidacja komisji ds. rosyjskich wpływów byłaby fatalnym sygnałem dla opinii publicznej w Polsce i naszych sojuszników.''

 

Wojciech Kolarski przypomniał, że w listopadzie ubiegłego roku komisja przedstawiła raport cząstkowy ze swojej pracy i rekomendacje, by Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie powierzać stanowisk publicznych odpowiadających za bezpieczeństwo państwa w związku z uznaniem w latach 2010–2014 r. rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa za służbę partnerską. Tego samego dnia  Sejm jednak komisję rozwiązał i nie osiągnęła ona swojego celu. ,, - Wciąż nie wiemy, jakie były rzeczywiste wpływy Rosji na sprawy publiczne w Polsce'' – powiedział minister. Dodał też, że wyjaśnienia wymagają zakupy strategicznych polskich przedsiębiorstw Azoty i Lotos oraz zgoda premiera Donalda Tuska w 2011 r. - a więc już po katastrofie smoleńskiej – na podpisanie porozumienia m.in. Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a FSB.

 

W maju 2024 roku zarządzeniem premiera Donalda Tuska powołana została rządowa komisja do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne oraz interesy Polski. Nie zastąpi ona jednak komisji umocowanej ustawowo, nie ma też prawa. by przesłuchiwać świadków.         

 

komisja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Przejdź na stronę główną