Polska chce zorganizować Igrzyska Olimpijskie. Znamy datę!
Wcześniej prezydent Andrzej Duda, a obecnie premier Donald Tusk zapowiadają, że nasz kraj będzie starał się o możliwość zorganizowania igrzysk olimpijskich. Te najważniejsze zawody sportowe miałyby odbyć się w Polsce za 16 lub 20 lat. W tym czasie Polska ma się odpowiednio do organizacji tej ogromnej imprezy przygotować.
Jesteśmy czwartym państwem, które chce zorganizować olimpiadę, oficjalnie zabiegają o to też Turcja, Indonezja oraz Meksyk, ale spekuluje się, że kolejka zainteresowanych jest znacznie dłuższa, bo bo organizacji olimpiady chciałyby się podjąć też Egipt, Korea Południowa, Katar, Węgry, Włochy i Dania.
Koszt organizacji olimpiady wynosi około 15 miliardów dolarów, to około 65 mld złotych. Jest to też ogromne wyzwanie od strony organizacyjnej, bo chętni do zorganizowania takiej ważnej spartakiady oprócz posiadania odpowiedniej infrastruktury sportowej (wioski olimpijskiej dla ok 15 tysięcy sportowców, sędziów i urzędników oraz obiektów sportowych) muszą spełniać bardzo wiele innych warunków. Chodzi np. o zapewnienie sprawnego i bezpiecznego napływu kibiców oraz sportowców oraz dostępność przynajmniej 40 tysięcy pokoi hotelowych. W Pollsce prawdopodobnie konieczne byłoby zbudowanie nie tylko miasteczka olimpijskiego, ae także nowego stadionu.
Olimpiada to ogromne przedsięwzięcie, ale Polska chce je zorganizować
Informację o tym, że Polska będzie się ubiegać o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. ogłosił już wcześniej w Zakopanem prezydent Andrzej Duda. Teraz zapowiada to też premier Donald Tusk. Inne są tylko daty.
„ - Życie pokaże, czy jest to realny cel, ale my będziemy traktowali to poważnie” - tak o staraniach o organizację przez Polskę igrzysk olimpijskich mówił premier Donald Tusk podczas wizyty w podwarszawskim Karczewie.
Podczas konferencji prasowej premier zdradził, że od wielu miesięcy prowadzone są działania zmierzające do organizacji olimpiady w Polsce.
,, - Mamy kilka takich rzeczy w naszym życiu, które łączą wszystkich bez względu na poglądy polityczne. Myślę, że do momentu, kiedy znicz olimpijski zapłonie w Warszawie, właśnie ten cel może rzeczywiście zjednoczyć wszystkich'' - powiedział Donald Tusk.
Podczas tej samej konferencji minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapewnił, że od strony organizacyjnej Polska jest gotowa na przeprowadzenie tego projektu.
,, - Ten projekt nie dotyczący tylko sportu, to też infrastruktura. I to również społeczny projekt. Musimy rozpocząć dyskusję jak doprowadzić do tego, żeby igrzyska w Polsce się odbyły, były sukcesem i były kołem zamachowym, nie tylko dla sportu, ale dla całej Polski - tak, jak stało się to z Euro 2012'' - mówił minister.
Donald Tusk przekazał, że biorąc pod uwagę wstępne decyzje i deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, igrzyska w Polsce mogłaby się odbyć w 2040 lub 2044 roku. Olimpiada mialaby się odbyć w Warszawie.
Poprawa sytuacji i rozliczenia w polskim sporcie
Premier podziękował Ministrowi Sławomirowi Nitrasowi za podjęcie działań na rzecz poprawy sytuacji kobiet w polskim sporcie. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany w ciągu najbliższych tygodni. Zapewnia on kobietom 30 procent miejsc we władzach sportowych, w związkach sportowych.
MSiT podejmuje też działania na rzecz poprawy sytuacji w polskim sporcie. Mają one doprowadzić do przejrzystości wydatków i wprowadzić rozwiązania zapobiegające przemocy m.in. na linii trener – wychowankowie.
Finansowanie polskiego sportu nie zawsze było przejrzyste. Problem ten stał się szczególnie widoczny w kontekście ostatnich wyników olimpijskich Polaków. Na apel MSiT w sprawie ujawnienia przez organizacje sportowe wydatków związanych z igrzyskami ciągle nie odpowiedziały Polski Związek Badmintona oraz Polski Komitet Olimpijski. I to pomimo, że istnieją formalne rekomendacje Międzynarodowego Komitetu udostepnienia dostępności opinii publicznej sprawozdań finansowych, a udzielane benefity, czyli przeloty, zakwaterowanie każdej osoby, powinny być jawne
Minister Sportu i Turystyki zapewnił, że po przeprowadzeniu analizy resort przedstawi informacje, które otrzymało od pozostałych, współpracujących związków sportowych. Polskie państwo dysponuje wystarczającymi narzędziami, aby społeczeństwo mogło zobaczyć, co działo się w środowisku sportowym i jakie zmiany są konieczne. W razie potrzeby zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany ustawowe, aby wspomóc ten proces. Wszystkie związki sportowe, bez wyjątku, mają wspólny interes w promowaniu transparentności i przejrzystości działań.
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, media