Kościół

Program rzymskich obchodów beatyfikacji Jana Pawła II

Prezentujemy program obchodów beatyfikacji Jana Pawła II w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2011 r.

30 kwietnia 2011 r.

20.00- 22.30- nocne czuwanie modlitewne. Odbędzie się ono na antycznym stadionie Circo Massimo i będzie się składało z dwóch części. Pierwszą część rozpocznie procesja intronizacyjna obrazu czczonego w bazylice Matki Bożej Większej – Salus Populi Romani. Wezmą w niej udział delegacje wszystkich rzymskich parafii.

W dalszej części uroczystości bliscy współpracownicy Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz i Joaquin Navarro – Valls (b. rzecznik watykański) jak również uzdrowiona za wstawiennictwem sługi Bożego Jana Pawła II s. Marie Simon – Pierre przekażą swoje świadectwa. Na telebimach pojawią się epizody z lat pontyfikatu Jana Pawła II.

Druga część czuwania to modlitwa różańcowa. Dzięki telemostowi z Rzymem połączą się wierni czuwający w pięciu sanktuariach w różnych miejscach świata. Pierwsze połączenie odbędzie się z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie na Łagiewnikach. Kolejne sanktuaria to: Guadalupe (Meksyk), Kawekamo- Bugondo (Tanzania), Harissa (Liban) i Fatima (Portugalia).

Przez całą noc, 30 kwietnia do 1 maja, w Rzymie będzie otwartych osiem kościołów: św. Agnieszki przy Piazza Navona, św. Marka przy Placu Weneckim, św. Anastazji niedaleko Circo Massimo, Del Gesu Chiesa Nuova, San Giovanni dei Fiorentini, Sant’ Andrea delle Valle i św. Bartłomieja na Wyspie.

1 maja 2011 r.

Koronka do Bożego Miłosierdzia. Zakończy ją śpiew „Jezu ufam Tobie” w języku polskim. Modlitwa ta będzie przygotowaniem do Mszy św. W czasie Mszy św. czytane będą teksty mszalne z Niedzieli Oktawy Wielkanocnej, czyli Miłosierdzia Bożego.
 
2 maja 2011 r.
 
Na Placu św. Piotra zostanie odprawiona pierwsza Msza św. z czytaniami ku czci bł. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczyć będzie sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Oprawą muzyczną Eucharystii zajmą się chór diecezji rzymskiej z Warszawy oraz orkiestra symfoniczna z Wadowic.

3 maja 2011 r.

Polska Msza św. dziękczynna odprawiona w bazylice Santa Maria Maggiore z udziałem polskiego episkopatu.

W piątek 29 kwietnia i sobotę 30 kwietnia Groty Watykańskie będą zamknięte dla pielgrzymów. W piątek trumna z ciałem Ojca św. Jana Pawła II zostanie wyjęta z dotychczasowego grobu. W dniu beatyfikacji zostanie ona przeniesiona do bazyliki watykańskiej przed ołtarz Konfesji. Trumna nie będzie otwierana.

Informacje te przekazał na konferencji prasowej papieski wikariusz dla Wiecznego Miasta. Jednocześnie kard. Agostino Vallini przekazał, że prosił Benedykta XVI o wprowadzenie, po beatyfikacji, obowiązkowego wspomnienia liturgicznego bł. Jana Pawła II. Zazwyczaj przysługuje to tylko świętym i to nie od razu po kanonizacji.

Agata Bruchwald na podstawie www.radiovaticana.org .
 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra