Czy e-zwolnienie L4 można przedłużyć online?

0
0
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Zwolnienie lekarskie jest zaświadczeniem wydawanym przez lekarza w ściśle określonych sytuacjach. Najważniejszą z nich jest czasowa niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków.

Najważniejszą z nich jest czasowa niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków. Niekiedy pierwotne L4 online zostało wystawione na zbyt krótki czas. Jednak nie powinno to stanowić powodu do zmartwienia. Istnieje bowiem możliwość przedłużenia zwolnienia na ściśle określony okres, i co ważne, pacjent może uzyskać je w ramach konsultacji online.

Jakie są zasady przedłużania e-zwolnienia L4?

Przedłużenie e-zwolnienia może nastąpić w sytuacji, gdy pierwotne L4 zostało wystawione na zbyt krótki okres. Nie jest to jednak błąd lekarski. W trakcie trwającego zwolnienia mogło dojść do nieoczekiwanych zmian w obrazie choroby, co przyczyniło się do niepełnej rekonwalescencji. Dlatego pacjent, zgodnie z obowiązującym prawem, może na podstawie swojej sytuacji chorobowej starać się o przedłużenie zwolnienia lekarskiego. To częsta sytuacja, z której korzysta wielu pacjentów.

 

Pacjent, który stara się o przedłużenie zwolnienia lekarskiego, powinien pamiętać o kilku obowiązujących go zasadach. Pomiędzy poszczególnymi zwolnieniami nie może wystąpić przerwa — kluczowe jest zachowanie ciągłości. Jej brak może stanowić powód do podważenia zwolnienia przez pracodawcę, który może skierować sprawę do ZUS. Dlatego planując przedłużenie zwolnienia, należy odpowiednio wcześnie umówić się na wizytę u lekarza. W przypadku przedłużania lekarz nie może zastosować przepisu o wystawieniu kontynuacji zwolnienia do trzech dni wstecz, jak ma to miejsce w przypadku pierwszego zwolnienia.

Dlaczego zachowanie ciągłości jest tak ważne?

Decyduje ono o wypłacie zasiłku chorobowego. Oprócz tego nie istnieje coś takiego jak prewencyjne przedłużenie zwolnienia lekarskiego. L4 jest przeznaczone wyłącznie dla osób, które potrzebują realnej przerwy w pracy, aby zdrowieć w warunkach domowych.

Jakie kroki należy podjąć, aby przedłużyć e-zwolnienie L4 online?
Pacjent przebywający na zwolnieniu może starać się o przedłużenie L4 w różnym trybie. Co to oznacza? Może umówić się na wizytę:

  • stacjonarną w przychodni lekarskiej,

  • zamówić wizytę lekarską domową,

  • zasięgnąć konsultacji online przez dedykowane platformy oferujące usługi z zakresu telemedycyny, czego przykładem może być platforma MED24.

Zdecydowana większość pacjentów doskonale wie, jak wygląda proces umawiania wizyty w pierwszym i drugim przypadku. Co jednak z konsultacjami online? Zwykle, aby się na nie umówić, należy:

  1. Wybrać platformę, która oferuje wizyty zdalne z lekarzami (wideorozmowy, konsultacje telefoniczne).

  2. Zarejestrować się na takiej platformie telemedycznej.

  3. Wybrać specjalistę i ustalić termin wizyty.

  4. Odbyć konsultację zdalną, do której warto się odpowiednio przygotować (o tym za chwilę).

 

Jak przygotować się do konsultacji z lekarzem podczas wizyty zdalnej? Zasady są w zasadzie te same, co w przypadku klasycznej wizyty. Spisz zatem listę objawów, które dokuczają Ci w związku z chorobą podstawową, która stanowiła podstawę do wystawienia pierwszego zwolnienia, a także wyniki badań (o ile zostały zlecone), oraz listę leków stosowanych na stałe, doraźnie, okresowo, a także specyfików zakupionych w aptece bez recepty.

Czy przedłużenie e-zwolnienia L4 wymaga dodatkowej wizyty u lekarza?

Zwolnienie lekarskie, podobnie jak e-recepta, nie jest automatycznie przedłużane. Trudno je porównać do subskrypcji płatnego kanału telewizyjnego, dlatego wymaga osobnej konsultacji z lekarzem, podczas której oceni on Twój stan zdrowia. Sporym ułatwieniem dla osób, które mają problem z poruszaniem się, jest możliwość konsultacji online. Warto jednak wiedzieć, że najlepiej starać się o kontynuację u tego samego lekarza – dzięki temu zwolnienie ma ciągłość, co jest lepiej widziane przez instytucje kontrolujące L4, takie jak ZUS. Ponadto ten sam lekarz jest zaznajomiony z historią choroby pacjenta, co ogranicza ryzyko przeoczenia istotnych kwestii zdrowotnych i tym samym odmowy wystawienia L4.

Jakie dokumenty są potrzebne do przedłużenia e-zwolnienia L4?

Do przedłużenia e-zwolnienia L4 mogą być wymagane różne dokumenty w zależności od konkretnej sytuacji zdrowotnej pacjenta. Najczęściej są to:

  • Poprzednie e-zwolnienie – lekarz może chcieć zapoznać się z poprzednim zwolnieniem, aby ocenić postępy leczenia, najczęściej może je łatwo odszukać w systemie (zarówno w karcie pacjenta, jak i w ZUS PUE).

  • Wyniki badań – jeśli były wykonywane dodatkowe badania, ich wyniki mogą okazać się niezbędne do podjęcia decyzji o przedłużeniu e-zwolnienia.

  • Dokumentacja medyczna – historia choroby, zaświadczenia od innych specjalistów lub opinie lekarskie również mogą być pomocne, np. karta informacyjna ze szpitala lub SOR.

Jakie są limity czasowe dla przedłużania e-zwolnienia L4?

Zaświadczenie lekarskie, jakim jest e-zwolnienie, to dokument o określonym okresie obowiązywania, który podlega określonym ramom czasowym. Oznacza to, że L4 może być wystawione łącznie na maksymalnie 182 dni, a w przypadku kobiety w ciąży – na 270 dni. W praktyce lekarz, zależnie od wskazań, wystawia kilka zwolnień lekarskich, mając na uwadze, że okresy te sumują się. Ich przekroczenie wiąże się z koniecznością stawienia się pacjenta przed komisją lekarską ZUS i starania się o rentę.

Podsumowując, przedłużenie e-zwolnienia L4 jest czasami konieczne, co wynika ze złożonego procesu leczenia danej jednostki chorobowej. O wydłużenie e-zwolnienia warto starać się u tego samego lekarza, który jest zapoznany z historią choroby pacjenta i jednocześnie ma dostęp do całej niezbędnej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań.

L4

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną