Akt notarialny – co to takiego i dlaczego jest tak ważny?
Niektóre dokumenty uznaje się za nieważne, jeśli nie maja formy aktu notarialnego. Tego typu dokument jest czymś w rodzaju dodatkowego zabezpieczenia, szczególnie w przypadku umowy dotyczącej transakcji na dużą kwotę. Przy dużym ryzyku strony umowy często sporządzają dokumentację w kancelarii notarialnej. Są także sytuacje, w których wykonanie aktu notarialnego jest wymagane prawnie.
Co trzeba wiedzieć o akcie notarialnym?
Akt notarialny jest urzędowym dokumentem wykonywanym przez notariusza, który ma moc prawną. Potwierdza wyrażenie woli. Stanowi formę dokonania konkretnych czynności prawnych. W wielu sytuacjach wymaga się sporządzenia umowy w postaci aktu notarialnego, bo w przeciwnym razie uznaje się ją za nieważną. Zgodnie z zapisami widniejącymi w ustawie Prawo o notariacie z 1991 roku akt notarialny może zostać przygotowany, bo wymagają tego przepisy prawa lub zdecydują tak obie strony umowy.
Należy od razu zaznaczyć, że tylko osoba mająca odpowiednie kwalifikacje może sporządzić akt notarialny. Zgodnie z prawem może zrobić to wyłącznie notariusz ze względu na jego wiedzę i uprawnienia. Sformalizowany charakter aktu notarialnego dotyczy zarówno jego postaci, jak i używanego języka. Po sporządzeniu takiego dokumenty konieczne jest jego odczytanie. Jest to ostatni moment na wniesienie ewentualnych zastrzeżeń odnośnie jego treści. Można również ją poprawić pod warunkiem, że zgodzą się na to obie strony umowy. Wszelkich poprawek dokonuje zawsze notariusz, który sporządził oryginalny akt notarialny.
Co zawiera akt notarialny?
W akcie notarialnym muszą znajdować się informacja odnośnie tego, kiedy dokładnie został sporządzony (data, miesiąc i rok). Niezbędne jest podanie miejsca wykonania dokumentu. Notariusz musi podać w akcie notarialnym swoje dokładne dane, to samo dotyczy obu stron umowy. Zawrzeć trzeba również oświadczenia stron. Nie może zabraknąć stwierdzenia o odczytaniu aktu notarialnego, jego przyjęciu i podpisaniu. Wymagane są podpisy osób uczestniczących w akcie i obecnych przy jego sporządzeniu oraz podpis notariusza np. https://www.sprawdzonynotariusz.pl/.
Kiedy potrzebny jest akt notarialny?
Akt notarialny sporządza się podczas zawierania umowy, jest to uzależnione od woli stron. W niektórych sytuacjach umowa musi mieć formę aktu notarialnego, co zastrzega sobie ustawodawca. Wymaga się jego wykonania w przypadku sporządzania umowy spółki partnerskiej, umowy spółki komandytowej, umowy spółki komandytowo-akcyjnej, umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, umowy zakupu-sprzedaży nieruchomości, umowy przenoszącej prawo użytkowania wieczystego, umowy zbycia własnościowego prawa do lokalu, umowy o podział spadku.
Jest wiele czynności cywilnoprawnych, w których obowiązkowe staje się sporządzanie aktu notarialnego. Będzie on wymagany w przypadku umowy darowizny, umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, aktu poświadczenia dziedziczenia, umowy rozdzielności majątkowej/wspólności majątkowej małżeńskiej, testamentu notarialnego. Akt notarialny jest konieczny przy zawieraniu umowy zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz oświadczenia właściciela nieruchomości, na której ma zostać ustanowione ograniczone prawo rzeczowe typu hipoteka.