Biedańsk. Jak wygląda polskie miasto biedy?
Biedańsk to fikcyjne miasto, w którym żyją prawdziwi ludzie - aż 2,5 miliona Polaków, którzy doświadczają biedy. O sprawie pisze "Szlachetna Paczka".
"Szlachetna Paczka" to akcja organizowana przez Stowarzyszenie Wiosna. Wolontariusze tej organizacji weryfikują rodziny, które zgłaszają się o pomoc. Z tego też względu naocznie mogą się przekazać, jak wygląda bieda w Polsce.
A jak wygląda? Obraz jest przerażający, bo to co dla wielu wydaje się być oczywistością, dla mieszkańców Biedańska stanowi prawdziwy luksus i marzenie. I tak:
Skala biedy w Polsce
Jak czytamy w raporcie o Biedańsku:
niemal 2,5 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, w polskim „Biedańsku”. Wśród nich ponad pół miliona stanowią dzieci, a około 400 tys. to seniorzy, którzy na przeżycie dnia mają ok. 29 zł. Tak źle w naszym kraju nie było od 2015 r.
Krótki termin
Osoby ubogie najczęściej kupują resztki czy produkty po terminie przydatności do spożycia:
Asortyment jest zróżnicowany i nigdy nie wiadomo, na co się trafi. Z reguły są to nadgnite warzywa, zwiędłe owoce, czerstwe pieczywo, kosmetyki po dacie ważności, mięso i nabiał „na dniach”. Sezonowe produkty znaleźć można tutaj jednak z opóźnieniem. Śledzia i kapustę z grzybami zjesz dopiero w styczniu, a szynkę z chrzanem w maju. Ale – jak mówią mieszkańcy – dzięki temu magia świąt trwa dłużej.
5 razy dziennie owoce i warzywa?
Eksperci zalecają, by jeść 5 razy dziennie owoce i warzywa. Niektórzy jednak ludzie nie mają nawet pieniędzy na zjedzenia 3 podstawowych posiłków:
Prawie co dziesiąty Polak je codziennie mniej niż 3 posiłki, a 1/4 Polaków deklaruje, że zdarza im się to co najmniej raz w tygodniu. Niemal wszystkie rodziny włączone do Szlachetnej Paczki wśród potrzeb wymieniały żywność.
Brak opieki zdrowotnej
Osobylepiej sytuowane często rezygnują z państwowej opieki zdrowotnej. Gdy nie mogą się doczekać na wizytę - idą prywatnie. Mieszkańcy Biedańska jednak nie mogą sobie na to pozwolić. A gdy już dostaną się do lekarza, często nie mają pieniędzy na przepisane leki.
Jedynym ośrodkiem zdrowia w „Biedańsku” jest Szpital Publiczny im. Dobrych Chęci, w którym podstawowym świadczeniem dostępnym dla każdego jest dobre słowo. W pobliżu placówki znajduje się również Muzeum Niezrealizowanych Recept, którego zbiory liczy się w milionach jednostek. Każdego roku przybywa eksponatów, a razem z nimi ludzi, którzy musieli dokonać wyboru – kupić leki czy zjeść ciepły posiłek.
Nie ma to jak własne łóżko
Własne łózko wydaje się być czymś oczywistym. Ale nie dla wszystkich:
Chociaż 81 proc. Polaków nie wyobraża sobie, by mogło go zabraknąć w pokoju, Szlachetna Paczka wie, że są dzieci, które śpią na karimatach, podłogach lub na łóżku dzielonym z całą rodziną. Nie zapraszają kolegów ze wstydu i nie jeżdżą na wakacje poza domem
Autorzy raportu o Biedańsku zachęcają do wsparcia najuboższych rodzin i wzięcia udziału w akcji Szlachetna Paczka.