Dlaczego Donald Trump nie nałożył ceł na Rosję i Białoruś?

Na długiej liście krajów, na które Stany Zjednoczone nałożyły cła nie ma Rosji i Białorusi.
Zwrócił na to uwagę Marek Wałuski korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. Poza Rosją i Białorusią cłami nie zostały obłożone również Meksyk i Kanada.
- „Cła na Rosję i Białoruś nie zostały nałożone bo nie handlujemy z nimi z powodu sankcji” - wyjaśnił Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent.
Telewizja Fox News zauważyła jednak, że to nieprawda. Przytoczyła dane, z których wynika, że „eksport towarów ze Stanów Zjednoczonych do Rosji w 2024 roku wyniósł 526,1 mln dolarów, co stanowi spadek o 12,3 proc. w porównaniu z rokiem 2023, a import wyniósł łącznie 3 mld dolarów w 2024, co stanowi spadek o 34,2 proc. w porównaniu z rokiem 2023”. Powołała się na oficjalne dane.
My możemy, ale wy już nie...
W wywiadzie dla Special Report Scott Bessent ostrzegł, że nie radzi krajom odpowiadać na podniesione cła krokami odwetowymi.
- „Moja rada jest taka: nie odpowiadajcie. Usiądźcie wygodnie, zaakceptujcie to i zobaczymy, co się stanie. Jeśli odpowiecie nastąpi eskalacja.” - powiedział.
Trudno jednak liczyć na to, że świat tak po prostu usiądzie i będzie bezczynnie się przyglądał.
- „To nowy cios dla światowej gospodarki. Nie jest za późno na negocjacje, ale Europejczycy pracują nad nowym pakietem środków zaradczych” - poinformowała Ursula von der Leyen przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Chiny wezwały USA do natychmiastowego anulowania jednostronnych taryf i właściwego rozwiązywania sporów z partnerami handlowymi. Poprzez uczciwy dialog.
- „Globalna wojna celna stała się rzeczywistością” - stwierdził Han Duck-soo pełniący obowiązki prezydenta Korei Południowej.
Na decyzję Donalda Trumpa giełdy zareagowały spadkami. Indeks WIG20 spadł na otwarciu o 1,76 proc., osiągając poziom 2699,7 pkt. Szeroki indeks WIG zanotował zniżkę o 1,72 proc. Mniejsze spółki także odczuły negatywne nastroje – mWIG40 stracił 1,2 proc., a sWIG80 spadł o 0,8 proc. W Azji japoński Nikkei zanotował stratę na poziomie 2,8 proc., a hongkoński Hang Seng obniżył się o 1,6 proc. Europejskie rynki rozpoczęły dzień od jeszcze większych przecen – niemiecki DAX spadł o 2,3 proc., francuski CAC40 o 2 proc., a brytyjski FTSE250 o 1,1 proc. Spodziewane są również spadki w Stanach Zjednoczonych.