Nowe autobusy wodorowe w Chełmie. I darmowa komunikacja

Chełm zapoczątkował rewolucję, jeśli chodzi o komunikację miejską. Nie dość, że od 2021 roku pasażerowie przewożeni są za darmo to jeszcze na ulicach pojawiły się autobusy wodorowe. Do końca roku ma być ich w sumie 26.
Jak podaje Dziennik Wschodni Chełm będzie pierwszym miastem w Polsce z całkowicie wodorową flotą autobusów miejskich. Dostarczy je polski producent Nesobus. Wartość umowy opiewa na 96 milionów złotych.
- „Technologia zastosowana w Nesobusach obejmuje silnik elektryczny o mocy min. 150 kW, zasilany przez ogniwo paliwowe min. 70 kW. Pojazd tankuje 37,5 kg wodoru, co pozwala na przejechanie aż 450 km przy średnim zużyciu 8 kg/100 km. Dodatkowo, panele fotowoltaiczne na dachu wspomagają system, zwiększając zasięg o kolejne 20 km w trybie bateryjnym. Każdy Nesobus zostanie wyposażony w system informacji pasażerskiej od mieleckiej firmy R&G Plus, tablice LED i ekrany LCD. Dodatkowo zastosowano system zliczania pasażerów i kontrolę trzeźwości kierowcy przed rozpoczęciem pracy” - napisał Kamil Pomorski w Dzienniku Wschodnim.
Po wymianie floty komunikacja miejska w Chełmie będzie najnowocześniejszą w Polsce. W dodatku jest ona całkowicie bezpłatna dla pasażerów.
Autobusy wodorowe jeżdżą już między innymi w Świdniku, Krakowie, Gdyni i Wrocławiu. Ich zaletą jest brak emisji spalin i mniej napraw mechanicznych. Wadą cena paliwa. Napęd wodorowy jest prawie trzy razy droższy od tradycyjnego diesla. Odpadają jednak koszty dodatkowe, takie jak na olej i filtry.