Zesłanie Ducha Świętego

0
0
0
/

Pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Pana Jezusa Kościół obchodzi uroczystość zesłania Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku. Popularnie dzisiejsza uroczystość nazywana jest Zielonymi Światkami.


Pan Jezus zsyłając, pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu, Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełnił daną obietnicę: "Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26).

 

Stąd też w dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.


Dzisiejszą uroczystością Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Duch Święty - Nowe Życie w Chrystusie - był celem całej działalności Chrystusa.


Po wypełnieniu się z obietnicy, wywyższeniu Chrystusa na drzewie krzyża, gdy dostęp do Ojca został otwarty, dziecięctwo Boże stało się rzeczywistością, zostaje posłany Duch Ojca i Syna, by dalej prowadził dzieło Jezusa.


Zielone Świątki, jak brzmi popularna nazwa dzisiejszej uroczystości, jest jednym z najstarszych świąt Kościoła. Była ona obchodzona już w czasach apostolskich. Praktycznie dzień ten posiadał wtedy tę samą rangę, co uroczystość Paschy.


W pierwszych wiekach w wigilię tego święta udzielano chrztu katechumenom. W średniowieczu istniał zwyczaj rzucania z sufitu kościoła, w trakcie odprawiania Mszy świętej, róż i innych kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. W bazylikach i katedrach w czasie uroczystości wypuszczano z klatek gołębie: symbol Ducha Świętego.


W 1998 roku w czasie rozważania przed modlitwą „Regina caeli” Ojciec Św. bł. Jan Paweł II powiedział do Polaków: „Dziś, w dniu Zesłania Ducha Świętego, powtarzam te słowa modlitwy: «Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!», które wypowiedziałem w 1979 r., myśląc szczególnie o naszej ojczystej ziemi, i których nie przestaję co dnia zanosić do Boga. Niech moc Ducha Pocieszyciela przenika codzienność wszystkich Polaków i niech będzie niewyczerpanym źródłem braterskiej miłości i pokoju”.


Dzisiaj za pobożne i publiczne odmówienie całego hymnu: "O Stworzycielu Duchu, przyjdź..." można dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami.


Agata Bruchwald

fot. Wikimedia Commons

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną