Kościół gotowy na Euro 2012
Może w Polsce trudno to sobie wyobrazić, ale dla wielu dzieci w krajach misyjnych zagrać prawdziwą piłką to wciąż marzenie. Dla misjonarzy piłka to jedno z narzędzi ewangelizacyjnych wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym Dzieło Pomocy „Ad Gentes” zainicjowało akcję „2012 piłek na rok 2012”.
Polega ona na przekazywaniu agendzie Komisji Episkopatu funduszy bądź zakupionych piłek. „Niechaj misjonarze i misjonarki po urlopach w ojczyźnie mają okazję zabrać ze sobą choćby jedną piłkę dla dzieci i młodzieży, którym głoszą Ewangelię” - zachęca o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji.
Na misjach turnieje piłkarskie są wielokrotnie nieodłącznym elementem świąt religijnych i parafialnych. Misjonarze organizują zespoły piłkarskie, a w piłkę grają nie tylko chłopcy, ale i dziewczyny. „Treningi, przygotowania do meczów i wyjazdy powodują, że młodzież nie ma czasu na głupoty” - wyjaśnia o. Szymczycha.
Zachęcając do włączenia się w akcje biskup ełcki Jerzy Mazur, niegdyś misjonarz w Ghanie wspomina, że sam kiedyś ze swojej torby podróżnej wyjął kilka rzeczy, by zmieścić piłkę, dzięki której rozpoczął swoją pracę z dziećmi na misjach.
Równocześnie zbliżające się Euro 2012 w Polsce to także okazja do misji ewangelizacyjnej kibiców i rodzin. Szczególnie w miastach, gdzie będą toczyć się rozgrywki: w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
„Kościół jest gotowy na Euro 2012” - zapewnia ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców. Przy kościołach, które znajdują się w okolicach stadionów będą sprawowane Msze św. w językach narodowych oraz nabożeństwa ekumeniczne. Centralne nabożeństwo ekumeniczne Euro 2012 odbędzie się w katedrze pw. św. Floriana na warszawskiej Pradze w przeddzień rozgrywek, 6 czerwca, o godz. 16.00.
W kościołach zostanie odczytywane specjalne przesłanie jakie skierowali do miłośników piłki nożnej polscy biskupi. „Wspólne szlachetne kibicowanie, entuzjazm, emocje niech mają wymiar sportowy, niech będą wyrazem nie tylko radości i wspierania własnej reprezentacji, ale także szacunku dla przeciwnika i jego godności. Niech jedność i braterstwo wyrazi się w kibicowaniu, we wzajemnej akceptacji, w pomocy wynikającej z wrażliwości na drugiego człowieka. Niech wszyscy kibice szanują się, doceniają zdrową rywalizację, a w porażce widzą bodziec do podjęcia jeszcze większego sportowego wysiłku. Taką postawę pełną, miłości każdego człowieka, ukazuje nam Jezus Chrystus. Kościół, wierny swemu Mistrzowi, do takiej postawy wzywa i taką stara się kształtować” - czytamy w słowie biskupów na Euro 2012.
Biskup Tadeusz Bronakowski zachęca nie tylko do kulturalnego, ale również trzeźwego kibicowania. „Wspierajmy polską reprezentację i inne zespoły trzeźwym dopingiem. Pokażmy naszym gościom z całego świata, że jesteśmy ludźmi wolnymi, potrafiącymi się bawić, cieszyć, przeżywać zawody sportowe bez alkoholu” - zachęca przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.
Krajowe duszpasterstwo sportowców przygotowało katechezy dla uczniów. Mają one zwrócić uwagę na kulturalne kibicowanie i szacunek dla kibiców innych drużyn. Dostępne są na stronie internetowej duszpasterstwa sportowców: www.sport.episkopat.pl.
Mistrzostwa to okazja do wielu akcji ewangelizacyjnych. W Poznaniu w Strefie Kibica powstanie tzw. Strefa Jezusa, w Gdańsku odbędzie się akcja „Katolicy na Ulicy”. Ruch Światło - Życie zachęca do akcji „Kibicuj Rodzinie”. Włączyło się w nią 60 miast w Polsce.
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro2012 zostaną zainaugurowane 8 czerwca w Warszawie.
Agata Bruchwald
Źródło: www.episkopat.pl
Źródło: prawy.pl