Odmówił współpracy z PKWN i rządem Polski Ludowej
Dziś przypada rocznica śmierci gen. Józefa Hallera - dowódcy Błękitnej Armii w I wojnie światowej, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, działacza Frontu Morges, przeciwnika sanacji, ministra rządu na uchodźstwie, który swoje życie dla Polski zakończył na emigracji.
Józef Haller urodził się 13 sierpnia 1873 r. w majątku Jurczyce pod Krakowem w rodzinie Henryka Hallera von Hallenburga - ziemianina, uczestnika powstania styczniowego. Do dziewiątego roku życia wychowywał się na wsi.
W 1882 r. we Lwowie, gdzie przeniosła się jego rodzina, ukończył szkołę powszechną i gimnazjum. Następnie wstąpił do wojskowej Niższej Szkoły Realnej w Koszycach na Węgrzech. Od 1890 r. uczył się w Wyższej Szkoły Realnej w Hranicach, a po jej ukończeniu studiował na wydziale artylerii w Akademii Technicznej w Mödling.
Po ukończeniu studiów został mianowany na stopień podporucznika i rozpoczął 16-letni okres służby w armii austriackiej. W 1901 r. objął funkcję instruktora w szkole jednorocznych ochotników X i XI korpusu, w 1905 r. został jej komendantem. Podczas służby przeprowadził reformę nauczania, usuwając zdemoralizowanych zawodowych oficerów ze stanowisk instruktorskich i zastępując ich ochotnikami. Wprowadził do szkół oficerskich język polski, powołując się na uchwały parlamentu wiedeńskiego, które dopuszczały częściowe używanie języka polskiego w wojsku.
W 1910 r. uzyskał awansował do stopnia kapitana. Rok później, po przejściu w stan spoczynku, wydzierżawił majątek Wysocko pod Brodami i zajął się praca społeczną. W 1912 r. został członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz głównym organizatorem Polowych Drużyn „Sokoła” w okręgu lwowskim.
Po wybuchu I wojny światowej został na krótko zmobilizowany do armii austriackiej. Następnie włączył się w organizację Legionów Polskich. Jako dowódca 3. Pułku Piechoty w II Brygadzie Legionów, we wrześniu 1914 r. wyruszył na front wschodniokarpacki, gdzie jego oddziały brały udział w ciężkich bitwach.
W marcu 1915 r., Józef Haller rozpoczął działania organizacyjne związane z formowaniem II Brygady Legionów Polskich, a w lipcu 1916 r. objął nad nią dowodzenie.
W lutym 1918 r., protestując przeciwko postanowieniom traktatu brzeskiego, wraz z podległymi mu oddziałami przebił się przez front austriacko-rosyjski i połączył się z polskimi formacjami w Rosji. Tam otrzymał przydział na dowódcę nowo sformowanej 5. Dywizji Strzelców Polskich, a od końca marca 1918 r. dowodził jednostkami całego II Korpusu Polskiego na Ukrainie.
W lipcu 1918 r. wszedł w skład Komitetu Narodowego Polskiego, który wyznaczył go dowódcą Armii Polskiej we Francji. Na jej czele przybył w 1919 r. do kraju na front ukraiński, a w lutym 1920 r. zajął wraz z nią Pomorze Gdańskie.
W czasie najazdu wojsk sowieckich w 1920 r. dowodził Frontem Północno-Wschodnim, latem tego roku wchodził w skład Rady Obrony Państwa.
Od 1922 r. do wybuchu II wojny światowej mieszkał w majątku w Gorzuchowie pod Grudziądzem. W latach 1922–1927 był posłem na Sejm z listy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej. Powrócił też do szeroko zakrojonej działalności społecznej - działał w PCK, Związku Hallerczyków, Akcji Katolickiej, Sodalicji Mariańskiej oraz ZHP, któremu przez pewien czas przewodniczył.
W maju 1926 r., przeciwny zamachowi stanu przeprowadzonemu przez Piłsudskiego, został przeniesiony w stan spoczynku. W latach 1936–1939 był jednym z organizatorów i przywódców opozycyjnego wobec sanacji Frontu Morges.
Po kampanii wrześniowej przebywał na emigracji we Francji, w pierwszych dniach listopada 1939 r. wszedł w skład rządu gen. Sikorskiego jako minister bez teki.
Po klęsce Francji, w lipcu 1940 r. przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie do 1943 r. pełnił funkcję Ministra Oświaty w Polskim Rządzie na Uchodźstwie. W 1944 r. wystąpił z niego protestując w ten sposób przeciw współpracy z PKWN i rządem Polski Ludowej.
Po wojnie gen. Haller pozostał na emigracji w Londynie, gdzie zmarł 4 czerwca 1960 r. w wieku 86 lat.
W 1993 r. jego szczątki powróciły do kraju i zostały złożone w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Agnieszki w Krakowie.
Gen. Józef Haller był wielokrotnie honorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi, w tym czterokrotnie Krzyżem Walecznych.
Paweł Zbrojewicz
Źródło: prawy.pl