Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy otwarte
/
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Tarcisio Bertone dokonał wczoraj uroczystego otwarcia pierwszego w Polsce Centrum Studiów Ratzingera. Jego siedzibą jest Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa. Równocześnie rozpoczęto dwudniową konferencję „Etyka i ekonomia w świetle nauczania Benedykta XVI".
Wykład inaugurujący konferencje zatytułowany „Wkład J. Ratzingera/Benedykta XVI w refleksję etyczną nad współczesną ekonomią" wygłosił kard. Bertone. Z kolei Senat uczelni nadal sekretarzowi stanu Stolicy Apostolskiej tytuł Profesora Honorowego KPSW.
Promocja wiedzy i studiów z zakresu teologii i nauczania Ojca Św., organizacja i wspieranie konferencji naukowych, wyróżnianie naukowców i studentów oraz koordynowanie współpraca z uczelniami w Polsce i z zagranicy - oto cele jakie stawia przed sobą Centrum Studiów Ratzingera.
Na dzień dzisiejszy współpracę z Centrum zadeklarowały m.in. takie uczelnie jak KUL, Uniwersytet Warszawski, UKSW, Wydziały Teologiczne uniwersytetów z Poznania i Opola, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Centrum kieruje ks. prof. KPSW dr Mariusz Kuciński.
- Dziś, z Bożym błogosławieństwem rozpoczyna swoją działalność Centrum Studiów nad Myślą Josepha Ratzingera - mówił ks. kard. Tarcisio Bertone w wykładzie otwierającym Centrum. - I tu zaczyna od refleksji nad najwyższą wartością, która również staje się formą każdej cnoty, czyli agape, caritas, tą nadzwyczajną siłą, która każe osobom odważnie i ofiarnie angażować się w dziedzinie sprawiedliwości i pokoju. Obrana przez nas perspektywa, to nauka społeczna Kościoła w świetle encykliki Caritas in veritate, ze świadomością, że funkcją nowego Centrum Studiów jest przyczynienie się do animowania społeczności akademickiej, w sposób pobudzający a jednocześnie przyjazny.
Następnie kard. Tarcisio Bertone skupił się na przedstawieniu roli uniwersytetu: - W istocie nigdy nie traci na aktualności pytanie dotyczące roli uniwersytetu. Nie brakuje go nam, dziś tu stojącym i będzie też ono aktualne dla przyszłych wykładowców i studentów. Na uniwersytecie trzeba zawsze być zdolnym do stawiania pytań, jak to uczynił papież Benedykt XVI: Czy jest prawdą to, co tu zostaje powiedziane? A jeśli to prawda, to czy nas dotyczy? I w jaki sposób nas dotyczy? Po czym możemy poznać, że to prawda i że nas dotyczy?- pytał kardynał.
Odpowiadając na nie kard. Bertone zacytował nauczanie Benedykta XVI: - Funkcja uniwersytetu jest konieczna i w pewnym sensie prorocza. Tu wykładowca i student przypominają sobie wzajemnie, że inteligencja nie jest uprzednia w stosunku do miłości: „istnieje miłość ubogacona inteligencją oraz inteligencja pełna miłości" , by zacytować piękne wyrażenie Ojca Świętego - powiedział.
Podsumowując swój wykład prelegent zauważył, że „godność człowieka i naturalne normy etyczne, w świetle wiary i rozumu, są dwoma reflektorami, które w nauce społecznej i, bardziej ogólnie, w myśli Josepha Ratzingera- Benedykta XVI oświetlają najlepszą drogę działania w złożonym współczesnym świecie, dając niezawodną nadzieję współczesnemu człowiekowi, unikając niebezpieczeństwa, aby sól utraciła smak, a światło było umieszczone pod korcem. Z tym zobowiązaniem, aby nadać życiu smak i blask miastu ludzi, rozpoczynamy konferencję i z prawdziwą radością inaugurujemy Centrum Studiów nad Myślą Josepha Ratzingera - Benedykta XVI” - wyraził radość kard. Bertone.
Otwarcie Centrum Studiów Ratzingera oraz konferencja „Etyka i ekonomia w świetle nauczania Benedykta XVI" ściśle łącza się z sympozjum naukowym watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera- Benedykta XVI, którego gospodarzem była, w październiku ubiegłego roku, bydgoska uczelnia. Wzięło w niej udział 32 przedstawicieli uniwersytetów z całego świata. Podjęli oni temat: „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju".
Sympozjum to rozpoczęło współpracę uczelni, samorządu Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego z Fundacją Watykańską Josepha Ratzingera - Benedykta XVI.
Agata Bruchwald
fot. Wikimedia Commons
Źródło: prawy.pl