5 minut dla malucha

0
0
0
/

Ile czasu potrzeba by odrzucić obywatelski projekt ustawy? Okazuje się, że 5 minut wystarczy! Właśnie tyle czasu komisji sejmowej zajęło odrzucenie projektu „Sześciolatki do przedszkola”.

 
Obywatelskim projektem ustawy ,,Sześciolatki do przedszkola’’ zajęto się podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego.

Jednak mało kto mógł się o tym dowiedzieć. Czerwiec to w przecież w mediach czas przeznaczony dla Euro 2012. W konsekwencji w serwisach informacyjnych dla maluchów trudno było znaleźć nawet przysłowiowe 5 minut.

Pod obywatelskim projektem podpisało się 347 tys. obywateli. W lutym posłowie przed kamerami popierali dalsze prace nad ustawą, jednak czas zweryfikował te obietnice. Po kilku miesiącach członkowie nawet nie chcieli o tej kwestii rozmawiać. Sprawę załatwiono w 5 minut.

Wniosek o odrzucenie projektu przez komisję postawiła wiceprzewodnicząca komisji edukacji Urszula Augustyn (PO). Posłowie wniosek przyjęli. 23 było za, a 13 posłów przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Reprezentującym Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Tomaszowi Elbanowskiemu (pełnomocnik) i Dorocie Dziamskiej (ekspert) nie udzielono głosu. By móc się wypowiedzieć musieli się zapisać do dyskusji nad innymi punktem obrad.

Teraz inicjatorom powstania obywatelskiego projektu akcji „Ratuj Maluchy” pozostało czekanie na posiedzenie sejmu i ostateczne glosowanie nad projektem. Już dziś wiadomo, że jedynym punktem obywatelskiego projektu jaki koalicja rządowa chce rozważyć jest subwencja państwowa na przedszkola. PO chce w tej sprawie przedstawić projekt rządowy, podobne projekty zgłosiło też PSL oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Rodzice ostrzegają równocześnie, że odbierają coraz więcej sygnałów o tym, że reforma w połączeniu z drastycznymi cięciami wydatków na oświatę w gminach, daje fatalne efekty. Pokrzywdzone są zwłaszcza sześciolatki oraz pięciolatki, objęte obowiązkiem przedszkolnym.

Projekt „Sześciolatki do przedszkola” przygotowany przez Stowarzyszenie i Fundacje Rzecznik Praw Rodziców przewiduje powrót do obowiązku szkolnego siedmiolatków i wycofanie z obowiązku przedszkolnego pięciolatków. Kolejno zmianę podstawy programowej, wprowadzonej razem z obniżeniem wieku szkolnego oraz zniesienie łatwej ścieżki likwidacji szkół. Rodzice chcą również przywrócenie kuratoriom funkcji kontrolnych nad samorządami, m in. w kwestii likwidacji szkół i objęcie przedszkoli subwencją z budżetu państwa.

Podpisy pod obywatelskim projektem zbierano od kwietnia do lipca 2011 roku. Podpisy złożyło ponad 347 tys. rodziców z całej Polski. Projekt w sejmie został złożony 4 lipca 2011 ubiegłego roku i dwukrotnie przeszedł pomyślnie pierwsze czytanie, we wrześniu 2011 i lutym 2012. Jednym z efektów ustawy obywatelskiej było odroczenie przez rząd obowiązku szkolnego 6- latków do roku 2014.

Obecnie rodzice biorą udział w ankiecie, której wyniki pozwolą stworzyć raport pt. „Krajobraz polskiej szkoły”. Twórcy ankiety otrzymali ok. tysiąc odpowiedzi. Obrazują one problemy szkół z blisko500. gmin naszego kraju.

Pełny raport „Krajobraz polskiej szkoły” zostanie opublikowany tuż po Mistrzostwach Europy w piłce nożnej - Euro 2012.

Agata Bruchwald

fot. sxc.hu

 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną