Jasnogórskie uroczystości Wniebowzięcia NMP

0
0
0
/

Ok. 90 tys. wiernych uczestniczyło we Mszy św. na Jasnej Górze w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jak podają statystyki od 1 do 15 sierpnia do Częstochowy dotarły 54 piesze pielgrzymki, w których to szło ponad 80 tys. osób.
 
Dzisiejszej Sumie Pontyfikalnej przewodniczy Prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Józef Kowalczyk. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
 
W słowie skierowanym do pielgrzymów abp Depo tłumaczył, że „Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana również ‘zaśnięciem’, pomimo, iż została ogłoszona uroczyście i zobowiązująco dopiero 1 listopada 1950 r. przez Papieża Piusa XII w Bazylice św. Piotra, należy do najstarszych świąt maryjnych”.
 
Kontynuując, metropolita częstochowski stwierdził: „Dobitnym tego przykładem na ziemi polskiej są wspaniałe i odnowione w ostatnich latach freski w bazylice sandomierskiej z XV wieku, gdzie scena zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest w samym centrum. Wspomnijmy również pasyjno-maryjne nabożeństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej”.
 
„Drodzy bracia i siostry, dar czasu, który przeżywamy, czas sierpniowych pielgrzymek, wpisuje się w szczególne rocznice: Cudu nad Wisłą z roku 1920, Powstania Warszawskiego z 1944 r., męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego z 1941 r., czy też polskiej solidarności lat 80. Czas ten jest dla nas wszystkich sposobem dla przeprowadzenia trudnego testu wiary w Boga i odpowiedzialności za losy Ojczyzny” - podkreślał abp Wacław Depo. 
 
Następnie metropolita częstochowski zaapelował do zgromadzonych: „Pośród pielgrzymich dróg i wspomnianych rocznic muszą powracać do nas te podstawowe pytania o sens życia i ofiary, o więź z Chrystusem i Jego Matką, muszą powracać pytania o nasz udział w tajemnicy Kościoła, jako wspólnego domu, i muszą powracać pytania o wartość zmagań i ofiar, z oddaniem naszego życia włącznie za prawdę i wolność. Dlatego nie możemy się zgodzić na drwinę i ośmieszanie tych rocznic, jakoby Polacy kochali tylko swoje klęski i nieudane zrywy powstańcze. Jest to bowiem jawna niesprawiedliwość, która powoduje zanik uczuć wyższych, ofiarności i źle służy przyszłości narodu”.
 
„Dzisiaj, w Uroczystość Wniebowzięcia Maryi dziękując za dar tej pielgrzymki, dziękując za dar tego miejsca, dźwigamy program Nowej Ewangelizacji, nowego przylgnięcia do Chrystusa za wstawiennictwem Maryi. Prośmy Ją, aby nadal kształtowała nasze życie, według woli Jej Syna, i abyśmy mieli udział w Jego zwycięstwie nad wszelkiego rodzaju złem i śmiercią”- podsumował kaznodzieja.
 
Słowa pozdrowienia do pielgrzymów przybyłych na Jasną Górę z Castel Gandolfo skierował Ojciec Św. Benedykt XVI. „Dzisiaj pragnę pozdrowić wszystkich, którzy pielgrzymują na Jasną Górę. Niech Wniebowzięcie Matki Bożej przypomina nam, że celem naszej ziemskiej wędrówki jest niebo. Pielgrzymując uczmy się od Niepokalanej zawierzenia Bogu, pełnienia Jego woli i służby braciom. Prośmy Ją: do Syna Swego nas prowadź, z Nim nas pojednaj, Synowi Swemu nas polecaj, Jemu nas oddawaj. Z serca wam błogosławię”.
 
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. Na Jasnej Górze obchodzone jest w sposób szczególny. To właśnie do tego sanktuarium na uroczystość Wniebowzięcia 15 sierpnia, ze wszystkich zakątków Polski licznie wędrują piesze pielgrzymki.
 
Agata Bruchwald
na podstawie: www.jasnagora.com
 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną