Kościół

Wielki Czwartek – pierwszy dzień Triduum Paschalnego

Wieczorna Eucharystia w Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. W tym dniu Pan Jezus wraz ze swoimi uczniami spożywał Ostatnią Wieczerzę. W czasie jej trwania została ustanowiona Eucharystia, po raz pierwszy nastąpiło przeistoczenie chleba w Ciało Chrystusa oraz wina w Krew Pańską.

 

Jak napisał Ojciec Święty Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia:

„Kościół rodzi się z tajemnicy paschalnej. Właśnie dlatego Eucharystia, która w najwyższym stopniu jest sakramentem tajemnicy paschalnej, stanowi centrum życia eklezjalnego”.

Kalendarz nie przewiduje jednej daty świąt Wielkiej Nocy, jest to tzw. święto ruchome. Św. Augustyn nauczał:

„Zwróć uwagę na Święte Triduum Chrystusa Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego. W starych Pismach nie ma przepisu, w jakim czasie należy obchodzić Paschę… ponieważ jednak po Ewangelii jasno jest określone, w którym dniu Pan został ukrzyżowany, spoczywał w grobie i zmartwychwstał, nakazane zostało zachowanie tych dni przez narody ojców i cały świat chrześcijański jest przekonany, że w ten sposób należy obchodzić Paschę”.
 
Wielki Czwartek jest szczególnym świętem wszystkich kapłanów. Dlatego wierni z tej okazji skłdają kapłanom życzenia.

W Wielki Czwartek przedpołudniem biskupi wraz z kapłanami, w kościołach katedralnych, odprawiają Mszę Świętą Krzyżma. W czasie Eucharystii biskupi święcą oleje (chorych i krzyżmo). Służą one przez cały rok przy udzielaniu sakramentów: chrztu, kapłaństwa i chorych.

W podpisanej w Wielki Czwartek 2003 roku encyklice o Eucharystii Ojciec Święty przypomniał: „Po dwóch tysiącach lat nadal urzeczywistniamy ten pierwotny obraz Kościoła. Gdy to czynimy podczas sprawowania Eucharystii, mamy przed oczyma duszy misterium paschalne: to, co wydarzyło się w wieczór Wielkiego Czwartku, pod czas Ostatniej Wieczerzy i po niej”.
 
W parafiach, tego dnia, odprawiana jest tylko jedna, wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej. Przed jej rozpoczęciem opróżniane jest tabernakulum. Pozostaje ono puste aż do Niedzieli Zmartwychwstania. W czasie Eucharystii czytany jest fragment Ewangelii wg. Św. Jana, który ukazuje służebną postawę Pana Jezusa. Podczas Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus umył nogi apostołom. Na tą pamiątkę księżą w wielu parafiach umywają nogi 12 mężczyzną. Robi to także Ojciec Święty w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Po zakończonej Mszy św. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony z tabernakulum do ciemnicy. Ciemnica jest to specjalnie przygotowane miejsce w kościele. Ten zwyczaj wprowadzono na pamiątkę pojmania Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym – Getsemani. Przy ciemnicy wierni czuwają na modlitwie, aż do liturgii Wielkiego Piątku.
 
Agata Bruchwald

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

18 komentarzy

18 Komentarzy

 1. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Manokwari

 2. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Bolaang Mongondow Timur

 3. Pingback: beli obat kutil kelamin diGorontalo ampuh

 4. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Wonosobo

 5. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Pelalawan

 6. Pingback: Contoh Askep Kondiloma

 7. Pingback: Kutil Kelamin Pada Laki2

 8. Pingback: penyakit kulit kelamin

 9. Pingback: obat kutil kelamin murah

 10. Pingback: obat sipilis pada wanita

 11. Used Cars

  12 grudnia 2017 at 02:41

  Keep functioning ,great job!

 12. digital marketing

  18 grudnia 2017 at 14:24

  Keep working ,terrific job!

 13. Pingback: Obat kutil kelamin

 14. Pingback: Salep callusol

 15. Pingback: Obat Penghilang Kutil Di Apotik

 16. Pingback: Macam Macam Obat Sipilis Di Apotik

 17. Pingback: Jual Obat Kutil Kelamin Di Surabaya

 18. Pingback: obat kutil kelamin herbal

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra