Nauczyciele będą pracować za darmo?

0
0
0
/

Zarówno rząd, jak i samorządy postawiły sobie za punkt honoru załatanie budżetów kosztem nauczycieli. Nauczycielska Solidarność protestuje, tylko czy to wystarczy, aby zablokować niekorzystne zmiany?


Ministerstwo Edukacji Narodowej podczas spotkania z przedstawicielami Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz samorządów przedstawiło swoje propozycje zmian w Karcie Nauczyciela: 47 dni urlopu wypoczynkowego, likwidacja dodatku mieszkaniowego i zasiłku na zagospodarowanie, włączenie dodatku wiejskiego do średniego wynagrodzenia lub jego dowolne ustalanie przez samorządy.

Strona samorządowa posunęła się jeszcze dalej, proponując ograniczenie urlopu nauczycielskiego do 40 dni, rezygnację z 10 proc. dodatku wiejskiego, z prawa do lokalu mieszkalnego, dodatku mieszkaniowego, użytkowania działki gruntu szkolnego, zajmowania budynków szkolnych i mieszkań, zasiłku na zagospodarowanie, a także uchylenie przepisów art. 30 a i art. 30 b Karty Nauczyciela dotyczących rozliczania się jednostkami samorządu terytorialnego z osiągania średnich wynagrodzeń i wypłacania jednorazowych dodatków uzupełniających.

Jednocześnie resort oświaty chce nałożyć na nauczycieli nowy obowiązek organizowania zajęć z uczniami w czasie ferii letnich i zimowych, co miałoby następować w dniach nieobjętych urlopem, a wolnych od zajęć w szkole. Zajęcia te nauczyciele mieliby prowadzić bez wynagrodzenia.

- Od stycznia chcecie mieć lepsze budżety kosztem nauczycieli. Już mamy przykłady zmuszania nauczycieli do pracy 40 godzin tygodniowo. Im mniejsza jednostka samorządu terytorialnego, tym większa samowola w oświacie – stwierdził przewodniczący SKOiW Ryszard Proksa.
 
- Mieliśmy mówić o nowym systemie płac, a mówimy o dodatkach socjalnych, właściwie ich likwidacji. Nie ma naszej zgody na odejście od rozliczania średnich wynagrodzeń przez jednostki samorządu terytorialnego – mówił przewodniczący Proksa.
 
Wprawdzie między stronami nie doszło do żadnych uzgodnień, wszystko jednak wskazuje na to, że zmiany nastąpią – podobnie jak podniesienie wieku emerytalnego – wbrew stronie społecznej. Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela ma być gotowy do końca tego roku.

Anna Wiejak
Źródło: NSZZ Solidarność
fot. Agata Bruchwald/prawy.pl
 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną