UE przeszkadza krzyż i aureole świętych
/
Co ty Unii Europejskiej zrobiłeś, katoliku? – ciśnie się na usta pytanie patrząc na kolejne poczynania europejskich urzędników. Tym razem sen z powiek Brukseli spędza projekt monety 2 euro z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego… Krzyż, aureole – to już zbyt wiele!
- Komisja Europejska zaleciła usunięcie z projektu monety o nominale 2 euro z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego krzyży na ich ornatach i aureol nad ich głowami - oznajmiła rzeczniczka Narodowego Banku Słowackiego, Petra Pauerova.
Okolicznościowy projekt monety został wykonany w związku z 1150. rocznicą przybycia obu świętych na Morawy. Jej autorem jest Miroslava Hrica. Do obiegu monetę, w maju przyszłego roku, ma wprowadzić Narodowy Bank Słowacki (NSB).
Unia Europejska oczywiście nie zakazuje emisji samej monety. Instytucja wprowadziła tylko korekty do projektu. Teraz moneta wyobraża dwóch świętych, między którymi stoi podwójny krzyż, występujący m.in. w godle Słowacji. Z ornatów Cyryla i Metodego zniknął znak krzyża, a znad ich głów - aureole.
- Komisja Europejska, przychylając się "do propozycji niektórych krajów Wspólnoty" zaleciła usunięcie wspomnianych atrybutów z pierwotnego projektu monety – powiedział słowackiemu dziennikowi "Pravda" rzeczniczka NSB Petra Pauerova.
- Ponieważ moneta zostanie dopuszczona do obiegu we wszystkich krajach strefy euro, projekt powinien respektować zasady "neutralności religijnej" - wyjaśniła Pauerova.
Bezzwłocznie na tę dyskryminującą katolików decyzję Unii Europejskiej zareagował słowacki episkopat. W oświadczeniu nie zabrakło słowa „hańba”.
- Rezygnację z podstawowych atrybutów towarzyszących wyobrażeniom świętych Cyryla i Metodego uznajemy za brak respektowania chrześcijańskich tradycji Europy – oznajmił rzecznik episkopatu ks. Jozef Kovaczik. Rzecznik poinformował również, że o tym, iż oba symbole nie znajdą się na monecie 2 euro episkopat dowiedział się z mediów.
Ks. Jozef Kovaczik przypomniał, że "w roku 1988, przed aksamitną rewolucją, wierni na Słowacji ryzykowali życiem, głosząc naukę obu świętych”.
- Czy naprawdę żyjemy w państwie prawa, czy w systemie totalitarnym, gdzie dyktują nam, jakimi atrybutami mamy się posługiwać? - zapytał ks. Kovaczik, przypominając, że Słowacja jest krajem katolickim.
Eliminacja z monety krzyży i aureol to kolejny przejaw walki z chrześcijaństwem w Europie. Zaledwie kilka dni temu lobby laickie, proaborcyjne i LGBT rozpoczęły negatywną kampanię przeciwko kandydatowi na komisarza Unii Europejskiej ds. zdrowia, Tonio Borg. Jedynym zarzutem wobec mężczyzny było to, że jest katolikiem.
Pochodzącemu z Malty politykowi wytykano, że jego chrześcijańskie wartości są sprzeczne z „wartościami europejskimi”.
Jednakże jakimi są owe „wartości europejskie” i gdzie biję ich źródło? Czy któryś z orędowników tzw. „wartości europejskich” odważył się to sprecyzować?
Na zakończenie tak dla przypomnienia: święci Cyryl (926-869) i Metody (815-885) byli pierwszymi misjonarzami Słowiańszczyzny. Im słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie wiary chrześcijańskiej i jej zakorzenienie w kulturze.
Jedno z zadań jakie postawili przed sobą misjonarze to przekład Pisma Świętego na język słowiański. By tak się jednak stało musieli najpierw stworzyli specjalny 40 - literowy alfabet - głagolicę. Papież bł. Jan Paweł II nadał im tytuł patronów Europy.
Agata Bruchwald
fot. sxc.hu
Źródło: prawy.pl