Ludwik Mieczkowski – pierwszy burmistrz Ostrowi Mazowieckiej w II RP

0
0
0
/

Dziś mija 80. rocznica śmierci pochodzącego z Mazowsza zasłużonego działacza społecznego i samorządowego, narodowca i członka Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.


Ludwik Mieczkowski urodził się 28 lipca 1866 r. w miejscowości Tyszki Piotrowo na Mazowszu w starej rodzinie szlacheckiej. Ukończył gimnazjum w Pułtusku, następnie podjął studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Warszawskim.

W tym czasie rozpoczął działalność polityczną, najpierw w Związku Młodzieży Polskiej „Zet”, a od 1895 r. w Lidze Narodowej.

Po ukończeniu studiów rozpoczął praktyki zawodowe w Knurowie. W 1899 r. powrócił w rodzinne strony do Ostrowi Mazowieckiej, gdzie rozpoczął pracę w aptece. W 1902 r. wybudował kamienicę, w której otworzył własną aptekę i skład apteczny, a resztę budynku wynajął na restaurację.

Brał udział w tworzeniu konspiracyjnych kół w powiecie ostrowskim. Jego apteka była ważnym punktem kontaktowym dla kurierów i emisariuszy z Warszawy oraz punktem rozdzielczym podziemnej prasy narodowej.

Był znanym w mieście społecznikiem, działał w kole Polskiej Młodzieży Szkolnej, a następnie po jej rozwiązaniu przez władze carskie, w Kole Miłośników Sceny Polskiej. W 1906 r. został naczelnikiem Ochotniczej Straży Ogniowej. Prowadził działalność charytatywną, przekazywał datki na cele publiczne, ofiarowywał leki potrzebującym. Przyczynił się do powstania lokalnego oddziału Banku Handlowego dysponującego znacznymi kredytami na rozwój tutejszego rzemiosła i handlu. Także z jego inicjatywy utworzono w 1914 r. ostrowskie gimnazjum.

W sierpniu 1915 r., kiedy wojska rosyjskie opuściły Ostrów, Mieczkowski został wybrany na burmistrza. Aresztowany po zajęciu miasta przez Niemców został wykupiony przez miejscową ludność, która opłaciła kontrybucję.

W 1917 r. zainicjował budowę pomnika poświęconego pamięci powstańców styczniowych, który stanął w Nagoszewie na miejscu bitwy stoczonej tu w 1863 r.

W listopadzie 1918 r. brał udział w rozbrajaniu Niemców, a następnie organizował pierwszą administrację miejską w niepodległej Polsce.

W 1919 r. został ponownie wybrany na burmistrza, stanowisko to sprawował do 1927 r. Za jego kadencji dokonano elektryfikacji miasta, rozpoczęto komasację gruntów miejskich, którą zakończono w 1931 r. Miasto zostało rozbudowane, wzniesiono wiele budynków użyteczności publicznej m.in. bibliotekę oraz szkoły. W latach 1925–1927 wybudowano okazały ratusz oraz stworzono reprezentacyjne centrum miasta.

Od 1928 r. do śmierci Mieczkowski pełnił funkcję radnego miejskiego. Przez cały okres działalności publicznej brał aktywny udział w działalności ostrowskiego koła Stronnictwa Narodowego. Przez wiele lat był również członkiem Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Zmarł 4 grudnia 1932 r. Został pochowany na miejscowym cmentarzu w grobowcu rodzinnym.

W 1925 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta.

Paweł Brojek
źródła: endecja.pl, gp1.ostrowmaz.pl

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną