Zjazd Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Hebdowie. ZDJĘCIA!

0
0
0
/

W dniach od 30 listopada do 2 grudnia, Ojcowie Pijarzy, z podkrakowskiego Hebdowa, udzielili w swoim Centrum Wiara i Kultura gościny dziennikarzom i aktywistom katolickim.


Goście Ojców Pijarów zgromadzili się w centrum konferencyjnym, powstałym w zrujnowanym przez komunistów klasztorze z 1160 roku, na zorganizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy spotkaniu poświęconym wyzwaniom przed jakimi stają dziś środowiska katolickie.

W piątek spotkanie rozpoczęła msza z kazaniem arcybiskupa Wacława Depo. Po mszy ksiądz arcybiskup Przewodniczący Rady Episkopatu do spraw Środków Społecznego Przekazu wygłosił wykład o roli jaką media katolickie muszą odegrać w Polsce. Ksiądz arcybiskup opisał agresje antykatolickich mediów na media katolickie, i określił rolę jaką media katolickie mają odgrywać w współczesnej Polsce.

Kolejnymi punktami programu była prezentacja przez Leszka Sosnowskiego prezesa wydawnictwa „Biały Kruk” albumu ze zdjęciami Adama Bujaka, i wykład Anny Pietraszek.

Wykład redaktor Pietraszek ukazywał monopolizacje przez jedno z zagranicznych przedsiębiorstw całej infrastruktury niezbędnej dla mediów i komunikacji. Przy okazji uczestnicy spotkania dowiedzieli się o kłamstwach jakie według Teresy Bochwic miał się znaleźć w książce o etyce w mediach wydanej przez jedno z katolickich wydawnictw.

Sobotę rozpoczęły dwie równoległe msze święte, trydencka i NOM odprawiony przez redaktora naczelnego „Mojej Rodziny” księdza Ryszarda Halwę. Po mszy uczestnicy spotkania zostali oprowadzeni po zabytkowym klasztorze przez ojca Eugeniusza Grzywacza. Podczas prezentacji multimedialnej dzięki ojcu Jackowi Wolanowi poznali historie zakonu Pijarów i owoce działalności zakonu w Polsce.

Kolejnymi punktami programu były wykłady, księdza doktora Romana Piwowarczyka o NWO, Roberta Winnickiego - prezesa Młodzież Wszechpolskiej o katolickim wychowaniu młodzieży, księdza Andrzeja Zwolińskiego o kulisach życia politycznego, redaktora naczelnego „Niedzieli” księdza Ireneusza Skubisia o historii czasopisma, księży profesorów Stanisława Koczwara i Tadeusza Guza o podstawach filozoficznych mediów.

Prezes Młodzież Wszechpolskiej w oparciu o swoją działalność w organizacjach katolickich poruszył w swojej wypowiedzi zagadnienia katolickiej nauki społecznej, instrumentalnego wykorzystywania przez pseudo katolickich polityków katolicyzmu, potrzeby katolickiego wychowania młodzieży w młodzieżowych organizacjach działających w kościele.

Jeden z najwybitniejszych publicystów katolickich, autor setek publikacji przystępnie przybliżających katolikom interdyscyplinarną wiedzę o wyzwaniach współczesności, ksiądz Andrzej Zwoliński, przybliżył słuchaczom mechanizmy rządzące nieformalnym wpływem koalicji redystrybucyjnych na życie polityczne. W swej wypowiedzi ksiądz Zwoliński potępił nieodpowiedzialne epatowanie plotkami, nakazał opieranie swojej publicystyki na krytycznym aparacie naukowym.

Ostatni dzień spotkania zakończyło świadectwo Arkadiusza Robaczewskiego prezesa Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683 o jego udziale w duszpasterstwie tradycji, oraz uroczysta msza święta, i panel dyskusyjny.

W spotkaniu wzięło udział wielu przedstawicieli środowisk patriotycznych. Redaktor naczelny „Naszej Polski” pani Maryla Adamus. Organizator Marszu Niepodległości, satyryk, Jerzy Wasiukiewicz. Publicysta portalu narodowcy.net i prezes Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki. Publicyści pisma „Magna Poloniae”: kierownik Główny ONR Przemysław Holocher, i Anna Holocher członek zarządu ONR. Doktor Bartosz Józwiak. prezes UPR, wykładowca historii na Uniwersytecie Gdańskim, i publicysta nowego wolnorynkowego czasopisma "Liberum Veto”. Mariusz Dzierżawski prezes antyaborcyjnej fundacji Pro.

Przygotowany przez organizatorkę spotkania dziennikarkę i dokumentalistkę Agnieszkę Piwar, napięty i wyczerpujący całodniowy program zajęć jakie przez kilka dni były udziałem uczestników spotkania, skutecznie łagodzony był przez komfortowe warunki jakie zapewniła uczestnikom gościna Ojców Pijarów w Centrum Wiara i Kultura.

A wszystko to w odremontowanych pomieszczeniach średniowiecznego klasztoru położonego między małopolskimi polami, lasami i brzegiem Wisły. Tylko pół godziny od centrum Krakowa.

tekst i fot. Jan Bodakowski

 


 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną