SONDAŻ! 30 proc. sanacja, 27 proc. endecja!
Wykonany w ubiegły piątek przez studentów WSKiM sondaż „on street” w Toruniu pokazuje, że w ciągu roku sympatie polityczne jego mieszkańców, poza spadkiem PO, nie uległy większym zmianom. Ankietowani zostali też poproszeni o wskazanie ugrupowania politycznego z okresu międzywojennego.
Badania wykonano w oparciu o dobór kwotowy (z uwzględnieniem płci, wieku i wykształcenia) na próbie 600 dorosłych mieszkańców Torunia. Na czele rankingu znalazła się Platforma Obywatelska z 38 proc. wskazań. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z 27 proc. Trzeci był Ruch Palikota, na który chęć głosowania zadeklarowało 11 proc. badanych.
Co dziesiąta osoba wskazała na Sojusz Lewicy Demokratycznej. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry uplasowała się na piątym miejscu z poparciem na poziomie 5 proc. Po 3 proc. zdobyły: Polskie Stronnictwo Ludowe i Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. O punkt mniej zyskała Polska Jest Najważniejsza Pawła Kowala. Inne ugrupowanie wybrał 1 proc. respondentów.
W stosunku do wyborów z przed roku Platforma Obywatelska traci 10 pkt. proc. Łączne wskazania na PIS i Solidarną Polskę są wyższe w stosunku do wyniku partii Kaczyńskiego o 6 pkt. proc. Nieznacznie, o 1 pkt. proc. zyskuje Ruch Palikota i Kongres Nowej Prawicy. Bez zmian pozostają sympatie dla SLD, PSL i PJN.
Ankietowani zostali też poproszeni o wskazanie ugrupowania politycznego w hipotetycznym wariancie kontynuacji, w obecnych czasach, podziałów z okresu międzywojennego. Na pierwszym miejscu znalazł się piłsudczykowski „obóz sanacyjny” z 30 proc. wskazań. Tuż za nim uplasowała się Narodowa Demokracja Romana Dmowskiego z 27 proc.
Na trzecim miejscu, co może być małą niespodzianką, torunianie głosowaliby na Stronnictwo Ludowe z Witosem i Mikołajczykiem. Niezły wynik osiągnęłoby Stronnictwo Pracy (13 proc.), powstałe z połączenia dwóch centrowych partii: Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji i Narodowej Partii Robotniczej. Na 10 proc. mogliby liczyć socjaliści z PPS, a na niecałe 3 proc. Partia Komunistyczna.
Przy takim rozkładzie głosów w Radzie Miejskiej Torunia AD 2012 najprawdopodobniej rządziłaby koalicja narodowców, chadeków i ludowców.
Przedwojenny Toruń, leżący w dawnym województwie pomorskim, charakteryzował się, jak cały region, wysokim odsetkiem wskazań na centroprawicę. Czy polityczny zegar zatrzymał się w Toruniu ponad siedemdziesiąt lat temu?
Marcin Palade
fot. sxc.hu
Źródło: prawy.pl