Konferencja naukowa "Aktualność myśli Romana Dmowskiego". ZDJĘCIA!

0
0
0
/

Organizatorem konferencji była Fundacja Centrum Rozwoju Społecznego i Obywatelskiego. Konferencja miała miejsce w warszawskiej siedzibie Stronnictwa Demokratycznego przy ulicy Chmielnej 9 w sobotę 5 stycznia.



Przed wejściem na salę książki sprzedawała księgarnia wysyłkowa Capitalbook. W swojej ofercie miała książki narodowe, konserwatywne i patriotyczne. Uczestnicy konferencji mieli okazje zakupić pozycje wydawnictwa Ostoja, Nortom, Antyk, książki takich autorów jak Ziemkiewicz, Żebrowski, Michalkiewicz, Wolniewicz, Janke.

Wśród 50 uczestników było dużo osób przed kilku laty zaangażowanych w LPR, w tym: Antoni Gut, Krzysztof Bosak, Radosław Parda, Elżbieta Wilczyńska, Szymon Pawłowski czy prowadzący spotkanie Piotr Farfał. Na sali można było też dostrzec Ludwika Wasiaka, Marcina Masnego. .

Widać było że byli działacze LPR traktowani są podobnie jak osoba Leszka Bubla przez dominujące w ruchu narodowym środowiska. Na sali, pomimo ciekawego tematu i prelegentów, nie było nikogo z reprezentantów Obozu Narodowo Radykalnego, Młodzieży Wszechpolskiej, autonomicznych nacjonalistów czy Narodowego Odrodzenia Polski. Nie mniej można było odnieść wrażenie, że środowisko liderów LPR ma bardzo dobre samopoczucie i przeświadczone jest, że w konfrontacji z środowiskami tworzącymi Ruch Narodowy osiągnie sukces.

Na konferencję składały się wykłady które wygłosili: publicysta kwartalnika Polityka Narodowa Daniel Pawłowiec, przewodniczący Rady Politycznej Ligi Polskich Rodzin Maciej Giertych, Rafał Ziemkiewicz, prezes Stowarzyszenia Nowoczesnego Patriotyzmu i działacz PJN Robert Kuraszkiewicz, wiceprezes Prawicy Rzeczpospolitej Marian Piłka, publicyści „Myśl.pl” i eksperci Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych Marian Szołucha i Rafał Zgorzelski, oraz przedstawiciel organizatora Wojciech Wierzejski.

Niewątpliwie najważniejszym referatem konferencji było wystąpienie Rafała Ziemkiewicza. Ziemkiewicz zadeklarował, że Dmowski bliski jest mu swoją walką z postkolonialną mentalnością Polaków.
 
Według Ziemkiewicza Dmowski uważał że Polacy muszą odrzucić swoje wady narodowe by osiągnąć sukces. Ten bolesny realizm Dmowskiego w opisie Polaków był całkowicie sprzeczny z gloryfikowaniem Polaków i nie dostrzeganiem polskich wad narodowych przez Adama Mickiewicza.

Jak opisywał Ziemkiewicz realizm Dmowskiego przejawiał się też w jego przeświadczeniu, że należy obudzić tożsamość narodową w najliczniejszych w kraju masach chłopskich i robotniczych. Dla endecji ważny był postulat wszechpolski zakładający solidarność Polaków ze wszystkich warstw społecznych, odrzucenie barier klasowych i egalitaryzm, upowszechnienie dobrobytu, i odebranie przywilejów elitom. Dmowski uważał, że droga do niepodległości Polski leży w uświadomieniu klasom zmarginalizowanym ponieważ ich droga do dobrobytu biegnie przez niepodległą Polskę. Zdaniem Ziemkiewicza te postulaty Dmowskiego są aktualne i we współczesnej Polsce.

Według Ziemkiewicza współczesna Polska tak jak Polska pod zaborami jest rozdarta między dwie równie destruktywne idee. Jedną reprezentowaną przez PiS, która polega na potrząsaniu szabelką nie posiadając żadnych sił do walki, a drugą reprezentowaną przez PO a polegającą na absolutnej lojalności wobec kolonizatorów.

Zdaniem Ziemkiewicza alternatywą dla patologii PO-PiS może być utworzenie Ruchu Narodowego na prawo od PiS. Odpowiadając na pytania z sali Ziemkiewicz uznał, że tradycja narodowej demokracji to tradycja społeczeństwa obywatelskiego, masowego zaangażowania obywateli w odpowiedzialność za kraj.

Niestety zdaniem Ziemkiewicza ta tradycja jest zapomniana. Umysłowość polskich patriotów zatruwa tradycja sanacyjna opierająca się na irracjonalnej magicznej wierze w mesjanizm wodza. Na tej mesjanistycznej patologii zbudowane jest uwielbienie dla Kaczyńskiego i PiS.

Daniel Pawłowiec w swoim referacie odkłamał czarną legendę Romana Dmowskiego. Pawłowiec ukazał katolicką tożsamość Dmowskiego i jego pogardę dla Rosji. Zdaniem Pawłowca Dmowski uważał Rosję za naturalnego wroga tożsamości polskiej, twór obcy Polsce cywilizacyjnie.

Maciej Giertych przypomniał o idei wszechpolskiej i idei zachowania tkanki narodowej obecnej w idei Romana Dmowskiego. Komentując poglądy Ziemkiewicza Giertych uznał, że potencjał dla nowej siły tkwi w PO i PiS. Giertych uznał też ekstremistyczną tożsamość środowisk idących w Marszu Niepodległości za szkodliwą.

Przeciw spychaniu Ruchu Narodowego na tory ekstremizmu wypowiedział się też Robert Kuraszkiewicz. Reprezentant PJN przeciwstawił się też idei budowania społeczeństwa obywatelskiego alternatywnego wobec aparatu państwa.

Podobnie, i Marian Piłka, skrytykował środowiska tworzące Marsz Niepodległości za popadanie w radykalizm i życie przeszłością. Piłka uznał, że program przedwojennej endecji jest martwy, a jedyne co pozostało cenne to pragmatyzm polityczny Dmowskiego.

Marian Szołucha przybliżył uczestnikom konferencji poglądy gospodarcze Dmowskiego. Dmowski krytykował biurokrację rządową i samorządową, fiskalizm, zadłużanie państwa, domagał się likwidacji przymusowych ubezpieczeń społecznych, oparcia gospodarki na własności prywatnej. Szołucha zdecydowanie uznał, że w dzisiejszej Polsce nie mają sensu takie pomysły Dmowskiego jak likwidacja przymusowych składek na ZUS.

Rafał Zgorzelski w swoim referacie uznał, że i dziś Dmowski walczył by z: biurokracją, ingerencją państwa we wszystkie dziedziny życia, socjalizmem i podporządkowaniem gospodarki interesom klik partyjnych.

Konferencje zakończył referat Wojciecha Wierzejskiego. Wierzejski przybliżył uczestnikom konferencji koncepcję narodu obecną w pismach Dmowskiego, Bocheńskiego, Jana Pawła II, kardynała Wyszyńskiego, ojców Krąpca i Woronieckiego. Innym tematem poruszonym przez Wierzejskiego była koncepcja relacji Kościoła i państwa w pismach Dmowskiego.

tekst i fot. Jan Bodakowski

 

 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną