Z kraju

Pod naciskiem Facebook zlikwidował profil szydzący z bł. Jana Pawła II

Zwycięstwo wartości! Tysiące wezwań do administratorów Facebooka oraz nacisk użytkowników internetu doprowadziły do zablokowania profilu o nazwie „Jan Paweł II zaj…ł mi szlugi”.
 
Na taki ruch administracja Facebooka zdecydowała się po tym, jak podający się za anonimowego hackera ujawnił w krótkim filmie zamieszczonym na youtube.com nazwiska administratorów kontrowersyjnego fanpage. Z informacji zawartych trzyminutowym materiale wynika, że jednym z pięciu moderatorów strony był Piotr Nowak, prawnik Sądu Najwyższego. Anonimowy autor filmu podaje, że to Nowak założył fanpage wymierzony w dobre imię błogosławionego Jana Pawła II.
 
Jeśli potwierdziłyby się te podejrzenia prawnik odpowiadałby za podżeganie do nienawiści i obrazę uczuć religijnych. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce za znieważanie uczuć religijnych grozi kara więzienia do trzech lat (art. 257 KK).
 
Facebookowy profil o nazwie „Jan Paweł II zaj…ł mi szlugi” bezkarnie działał niespełna dziewięć miesięcy. 27 czerwca ub. roku pojawił się pierwszy wpis ze szkalującą autorytet Kościoła jak i podważający nauczanie Sługi Bożego Jana Pawła II. Karykatura w formie ilustracji sugeruje, że papież-polak miał być gwałcicielem, prowadzić hulaszcze życie, być uwikłanym w różne nałogi.
 
W ciągu kilku miesięcy profil zdobył około 3,500 fanów. Autorzy nie podawali żadnej strony internetowej, jedynie zachęcali do wysyłania e-maili na adres o antyreligijnym brzmieniu. W opisie sugerowali, że bohater ich profilu „wysępił jak zwykle pół paczki”.
 
To klasyczny przykład mowy nienawiści. Z tym, że ani prokuratura ani inne państwowe organy w należyty sposób nie zareagowały na jawne kpiny z uczuć religijnych oraz – co najważniejsze – podważenie autorytetu i godności głowy innego państwa. – Jan Paweł II był wybitnym naukowcem, głową Kościoła Katolickiego, oraz przywódcą państwa watykańskiego – komentuje na profilu jeden z internautów.
 
Tymczasem 16 października ub. roku prokuratura w Płocku umorzyła dochodzenie w sprawie wulgarnego obrażania Jana Pawła II. W uzasadnieniu decyzji śledczy podali, że osoba Jana Pawła II „nie jest przedmiotem czci religijnej”. Co więcej, takie postanowienie wydała w kolejną rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Wielkiego Polaka.

W takiej przestrzeni prawnej szydzenie z autorytetów uznanych za najwyższe  także przez Kościół Katolicki staje się bezkarne. Jak się okazuje, raz po raz powstają kolejne strony internetowe, fanpage oraz blogi. Przeważają w nich pełne nienawiści wyzwiska pod adresem kapłanów oraz osób duchownych. Co więcej, użytkownicy społeczności sami siebie wzajemnie „nakręcają” w zamieszczaniu oszczerczych komentarzy.
 
Na szczęście troska o rozwój i pielęgnowanie wartości co raz mocniej przyświecają młodym internautom. Wszystkich zachęcamy, aby wszelkie próby łamania prawa, w tym obrazy uczuć religijnych zgłaszać administratorom portali, w tym Facebooka. W tym celu należy skorzystać z odnośnika „zgłoś stronę” znajdującego się na górze kontrowersyjnego profilu. 
 
Kopie zawiadomień prosimy wysyłać także na nasz adres e-mail. Wszytskim zapewniamy anonimowość.
 
Michał Polak
 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra