Rzecznik Watykanu: Ojciec św. zrzeka się urzędu. CAŁE OŚWIADCZENIE PAPIEŻA
/
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi potwierdził informacje podaną pół godziny temu przez agencje ANSA, o ustąpieniu Benedykt XVI z pełnienia funkcji papieskiej. Zgodnie z komunikatem prasowym ma ustąpić z urzędu 28 lutego o godzinie 20:00.
O swojej abdykacji papież poinformował osobiście po łacinie w podczas konsystorza. Jako pierwsza informację tę przekazała włoska agencja ANSA.
- Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitw - powiedział Benedykt XVI w oświadczeniu po łacinie.
Oto pełna treść oświadczenia, jakie po łacinie Benedykt XVI złożył wobec Kolegium Kardynalskiego:
Najdrożsi Bracia,
Zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.
Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża. Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu.
W Watykanie, 10 lutego 2013 r.
Zgodnie z Prawem kanonicznym Ojciec Św. Może zrzec się urzędu. Jednak wcześniej taką decyzję podjął jedynie Benedykt IX w 1045 roku. 13 grudnia 1294 r. abdykował Celestyn V. Ostatnia abdykacja miała miejsce w 1415 roku. Grzegorz XII zrezygnował, by zakończyć schizmę w kościele katolickim i rządy trzech papieży.
W kwietniu Benedykt XVI skończy 86 lat, rozpocząłby ósmy rok pontyfikatu.
Módlmy się za Benedykta XVI. Jako Głowa Kościoła Katolickiego - najbardziej prześladowanego na świecie, właśnie na Nim spoczywa ciężar odpowiedzialności. Do zmierzenia się problemami współczesnej Europy (najbardziej skądinąd obecnie narażonej na kryzys wiary) potrzeba ogromnej pracy i zwyczajnie ludzkiej siły, która w połączeniu z Wolą Bożą może wiele zdziałać.
MP, ansa
fot. Wikimedia Commons
Źródło: prawy.pl