Z kraju

Franciszek: Chciałbym Kościoła ubogiego i Kościoła dla ubogich!

Kilka tysięcy wysłanników mediów z całego świata przybyło w sobotę na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Nowego papieża powitano długą owacją. Przed dziennikarzami rozszyfrował tajemnicę imienia które obrał w dniu wyboru.
 
Audiencja dla dziennikarzy tuż po konklawe to tradycja zapoczątkowana przez Ojca Św. Jana Pawła II w 1978 roku. Podobna audiencja odbyła się po wyborze Benedykta XVI. Franciszek dziś żartował. Wiele elementów jego przemówienia było improwizowanych.
 
– Szczególne podziękowania chciałbym skierować do tych, którzy chcieli przekazać ostatnie wydarzenia historii Kościoła ukazując je w najwłaściwszej perspektywie – w jakiej one powinny być przekazywane. Chodzi o kontekst wiary. Wydarzenia historii Kościoła wymagają niemal zawsze szerszej interpretacji, która niekiedy zakłada również wymiar wiary. Wydarzenia kościelne nie są bardziej złożone niż wydarzenia polityczne czy ekonomiczne. W gruncie rzeczy posiadają jednak szczególny charakter – odpowiadają logice, która nie jest w pierwszym rzędzie logiką, by tak rzec, światową. Stąd niełatwo jest je przekazywać szerszemu odbiorcy – mówił Franciszek w czasie spotkania z akredytowanymi w Watykanie blisko sześciu tysięcy dziennikarzy.
 
Papieskie przemówienie wiele razy przerywane było gromkimi brawami. Ojciec Święty podziękował przedstawicielom mediów za relacjonowanie w minionych tygodniach wydarzeń z Watykanu. Mówił o szczególnej roli środków przekazu w informowaniu o życiu Kościoła. "Ale się napracowaliście w tych dniach" – zażartował.
 
Jak zaznaczył Ojciec Święty Franciszek media powinny poznawać "cnoty i jego (Kościoła) grzechy".
 
Ponadto podkreślił, że praca dziennikarza wymaga studiów i doświadczenia. "Jesteśmy wszyscy wezwani, by nie komunikować siebie samych, ale prawdę, dobro i piękno" – dodał. I to – jak stwierdził zbliża Kościół i media. "Dziękuję wam za wszystko, co zrobiliście, myślę o waszej pracy". "Bardzo Was lubię" – zapewnił.
 
Całe oświadczenia Franciszka: 
{youtube}IrKfrkgNCt4{/youtube}
 
Ojciec Święty Franciszek opowiedział także, że w czasie konklawe siedział blisko swego „wielkiego przyjaciela” – emerytowanego arcybiskupa Sao Paulo, ks. Claudio Hummesa.
 
– Kiedy liczba głosów dochodziła do dwóch trzecich i zaczęło się robić niebezpiecznie, kardynał Hummes objął mnie, ucałował i powiedział: Nie zapomnij o ubogich. I wtedy natychmiast pomyślałem o Franciszku z Asyżu – opowiadał Ojciec Święty dziennikarzom. Gdy trwało liczenie głosów, „myślałem o Franciszku z Asyżu – człowieku pokoju” – dodał.
 
– Słowo <ubodzy> weszło mi do głowy. Potem w relacji do ubogich natychmiast pomyślałem o św. Franciszku z Asyżu. Potem pomyślałem o wojnach. (…) Franciszek jest człowiekiem pokoju. To imię przyszło mi do serca. Człowiek ubóstwa, człowiek pokoju. Człowiek, który kocha i pielęgnuje stworzenie, relacje z całym światem. Chciałbym Kościoła ubogiego i Kościoła dla ubogich! – oświadczył Ojciec Święty Franciszek. 
 
mp, tvp
 

PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!

Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS – Obrony Poczętego Życia:

 


 
Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra