Polskość

Bielan wraca do PiS. Wprowadzającym… Czarnecki

Przez lata jeden z najbliższych doradców prezesa Kaczyńskiego. Wspólnie z Michałem Kamińskim był współautorem, w większości przegranych, kampanii wyborczych. Potem zaciekły krytyk lidera PiS i współtwórca PJN. A dziś?

A dziś przy wsparciu serdecznego przyjaciela Ryszarda Czarneckiego przebierający nóżkami i bijący pokłony przed ex szefem Jarosławem Kaczyńskim. Po co? No oczywiście – dla kasy.
 
Wielkimi krokami zbliża się bowiem koniec kadencji euro parlamentu i trzeba się, używając języka klasy politycznej – jakoś załapać na kolejną. Dlatego w głowach duetu Czarnecki-Bielan powstał, wymyślony w brukselskich knajpach, plan.

We wtorek mieliśmy jego pierwszy punkt. Dzięki układowi Czarneckiego w „Gazecie Polskiej Codziennej”, gdzie wspomniany nie odpuszcza nawet komentowania programu telewizyjnego, byle by jego fotografia była w każdym numerze dziennika, na łamy pisma trafił, po długiej przerwie, Bielan.

Z „come backiem” nie było łatwo, bo „GPC” to wszak nieformalny organ Prawa i Sprawiedliwości. A wśród jej członków i funkcyjnych, Bielan nigdy nie cieszył się sympatią. Zwłaszcza, kiedy kilka lat temu zdradził. Tam się takich pamięta bardzo długo.

Ale wprowadzający Czarnecki, prywatnie przyjaciel naczelnego Tomasza Sakiewicza, stanął na głowie. Dlaczego? Ma względem Bielana zobowiązania, choć w przypadku Richarda Francisa termin ten może brzmieć co najmniej dziwnie.

Ten wędrowny polityk, słynący z wyjątkowej nielojalności, przebył bowiem długą drogę od partyjek prawicowych, spuszczając je dla Samoobrony Leppera. A gdy w tej ostatniej zapalił mu się grunt pod nogami, przypomniał sobie o swoich – podobno – poglądach prawicowych.

Dla sięgnięcia przez Czarneckiego po 5 milionów w totolotka, zwanego Parlamentem Europejskim, pomocni okazali się Kamiński i Bielan. Wybłagali u prezesa, by „biało-czerwony krawaciarz” dostał synekurę z województwa, które odwiedził pierwszy raz w życiu w trakcie kampanii.

 

 

Kto podłożył „świnię” Kaczyńskiemu w Opolu?

Dziś role się odwróciły. Czarnecki kręci się koło Kaczyńskiego. Jest jednym z doradców. Efekty tego doradzania widzimy między innymi w spadających notowaniach PiS. Ale ma wejście do centrali. Bielan wie, że poza partią Kaczyńskiego, nie ma szans na biorące miejsce w przyszłorocznych wyborach.

Dlatego we wtorkowym wydaniu „GPC” złożył samokrytykę. Czego tam nie było. Od mea culpa, przez odcięcie się od przyjaciela „Miśka”, aż po zapewnienie, że tylko PiS może odsunąć obecny układ od władzy. On w to wierzy i może pomóc.

Czarnecki wykonał podobny manewr kilka lat temu. Według tego samego schemat. Zabłądził w Samoobronie. Lepper, po olśnieniu okazał się „be”, a PiS przystanią i ukojeniem. Teraz przyjdzie nam czekać na realizację kolejnych punktów z planu Czarnecki-Bielan.

Ale już dziś warto zadać pytanie, jaki zysk będzie miał prezes Kaczyński przywracając do PiS tego ostatniego? Argument, że partia jednoczy i przyciąga tych, co zabłądzili? Środowisko daje efekt skali, ale pojedynczy poseł? A może inny argument o wyjątkowym talencie PR Bielana?

 

Przyczynek do meandrów wizerunku PiS >>

Nie zagłębiając się w szczegóły warto przypomnieć kto doradził Kaczyńskiemu, zapewniając o sukcesie całej operacji, pójście na przedterminowe wybory w 2007 roku? Kto bezpośrednio wpłynął na udział prezesa PiS w debacie z Tuskiem w tej kampanii? Kto ponosi główną odpowiedzialność za oddanie „za darmo” władzy przez PiS Platformie? Odpowiedź zna każde dziecko w Polsce – Adam Bielan.

 

„Operacja tablet” w sondażach nic nie dała >>

Ewentualny powrót Bielana i utrzymywanie się wysokich notowań Czarneckiego, to jeden z ważnych elementów obrazu PiS przed czekającym nas maratonem wyborczym.

 

Staniszkis – w PiS potrzebna zmiana generacyjna. Na Klejnowską?

Elektorat, ten miękki i twardy, patrzy i analizuje. W wielu jego głowach może dojrzewać porada dla Jarosława Kaczyńskiego by otworzył się i owszem, ale na normalność. Zmienił doradców i zaczął delegować do mediów ludzi wartościowych. Niebo nad obozem IV RP jest mocno zachmurzone. Po co pogarszać stan pogody Bielanami i Czarneckimi?
 
Wanda Grudzień
fot. Agata Bruchwald/prawy.pl

 

PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!

Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS – Obrony Poczętego Życia:


 
Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra