Koniec komorniczego bezprawia – resort sprawiedliwości przygotowuje zmiany

0
0
0
/

prawy.pl_images_nowe_sadWszyscy komornicy dopuszczający się nadużyć będą zawieszani i usuwani z zawodu – zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości, dodając, iż ustawa likwidująca patologie zostanie przedstawiona do czerwca.

- Powoli, punkt po punkcie staramy się ten wymiar sprawiedliwości zmienić – zapewniał Patryk Jaki, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Nie da się wszystkiego zrobić od razu. Co do jednego możecie mieć pewność, niemalże każdego tygodnia zawieszam jakiegoś komornika, bądź jakiegoś asesora. Komornicy wystosowali już list, że przeze mnie nie mogą prowadzić egzekucji, bo się boją. Znaczna część komorników była przyzwyczajona do bezkarności. Chcę podjąć deklarację, że dopóki ja tutaj jestem, to się zmieni - przekonywał.

Zapowiedział, że będzie zawieszał i wydalał z zawodu wszystkich komorników, którzy dopuszczają się nadużyć oraz że do czerwca zostanie przygotowana nowa ustawa o komornikach. Zdaniem resortu sprawiedliwości bowiem składniki własności rolnika wyłączone spod egzekucji powinny zostać uregulowane aktem wyższego rzędu, ustawą. Potrzeba zmiana egzekucyjnego przeciwko rolnikom jest zdaniem przedstawicieli resortu jest niezwykle paląca.

Zostanie także powołany zespół międzyparlamentarnych, w skład którego wejdą przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwa Finansów w celu doprowadzenia rozporządzenia w tej sprawie, które zostałoby wprowadzone w życie. Od 14 stycznia w Ministerstwie Sprawiedliwości pracuje zespół mający wypracować nową ustawę o komornikach sądowych, pracuje też nad rozwiązaniami dotyczącymi zajęć przedmiotów w gospodarstwach rolnych. Dokument, nad którym w normalnych okolicznościach prace trwałyby dwa lata, powstanie w ciągu pół roku. Wszystko po to, by wyjść naprzeciw rolniczym postulatom.   Legalna mafia zwana sądami   - Bezczelność komornicza podważa demokratyczne fundamenty Polski. Moi koledzy stracili już nadzieję, że istnieją niezawisłe sądy. Nie istnieje władza sądownicza, tylko zorganizowane grupy przestępcze zwane sądami – stwierdzili przedstawiciele strony społecznej podczas posiedzenia wspomnianej komisji. - Mafiosi chodzą sobie na wolności, a rolników, którzy bronili polskiej ziemi przed obcym kapitałem, aresztowały na oczach rodzin grupy antyterrorystyczne. To jest państwo prawa? - nie krył oburzenia jeden z przedstawicieli rolniczej Solidarności Edward Kosmal. - Dziś komornik może zrobić z człowiekiem wszystko w majestacie prawa – skarżyli się rolnicy, wnioskując o postawienie poprzednich ministrów sprawiedliwości przed Trybunałem Stanu. Alarmowali, że są sprawy, w których sędzia zna wyrok jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy. Co ciekawe, Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma danych, ile egzekucji komorniczych przeprowadzono w gospodarstwach rolnych i producenckich Rolnicy wnioskowali również o stworzenie rejestru firm, które polują na rolników, dzięki czemu można byłoby ich ostrzegać o firmach, które prowadzą negatywne postępowania gospodarcze i nie pozwala rolnikowi na spłacanie należności z dochodu zamiast egzekwować należności z majątku rolnika.

Uczestnicy zwrócili też uwagę na cichą zmowę między firmami a sędziami. Mechanizm jest bardzo prosty: firma nie wypłaca rolnikowi należności, a kiedy ten idzie do sądu, przegrywa, ponieważ okazuje się, że firma, która była mu dłużna już nie istnieje, a jej prezes ma kolejną firmę i działa bez przeszkód dalej.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną