87 mln dzieci zagrożonych wojenną traumą
Agenda ONZ zajmująca się sprawami dzieci, UNICEF, szacuje, że około 87 mln dzieci na całym świecie w wieku do siedmiu lat wzrasta w strefach ogarniętych konfliktem zbrojnym, w warunkach, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój ich mózgów.
Narażenie na ekstremalną traumę może hamować rozwój połączeń między komórkami mózgowymi, niezbędnych dla zdrowia, właściwego rozwoju emocjonalnego i zdolności do uczenia się – stwierdził UNICEF w wydanym w czwartek oświadczeniu.
Dodaje w nim, że silna trauma naraża dzieci na ryzyko życia w stanie toksycznego stresu skutkującego na całe przyszłe życie w zakresie umiejętności poznawczych, społecznych oraz rozwoju fizycznego.
Agencja odnotowuje, że rozwój mózgu w okresie pierwszych siedmiu lat w głównej mierze zależy od karmienia piersią, możliwości uczenia się oraz szansy wzrastania w bezpiecznym środowisku.
- Konflikt odziera dzieci z poczucia bezpieczeństwa, rodziny i przyjaciół, zabawy i rutyny... Czyli tych elementów dzieciństwa, które dają dziecku najlepszą z możliwych szansę na pełny rozwój i efektywną naukę, uzdalniając je do tego, aby później służyły gospodarkom i społeczeństwom swoich krajów, budując silne i bezpieczne społeczności, kiedy już osiągną dorosłość – tłumaczyła Pia Rebello Britto, szefowa programu mającego na celu zapewnienie dzieciom w pierwszych latach życia swobodnego rozwoju, realizowanego przez UNICEF.
Jeśli chodzi o dane z samego Bliskiego Wschodu, to jedno na trzy syryjskie dzieci zostało narażone na zagrożenia z powodu wojny.
Źródło: Press TV
Źródło: prawy.pl