Z zagranicy

Pięć krajów przeciwnych członkostwu Ukrainy w UE

prawy.pl_images_nowe_stories_inne_ukraina_wcHolandia, Francja, Niemcy, Belgia i Austria „odmówiły złożenia Ukrainie jakichkolwiek obietnic na przyszłość” – napisała gazeta Volkskrant, cytując francuskiego dyplomatę Pierre’a Vermonta.

– Pięć krajów Unii Europejskiej, w tym Holandia, uważają, że umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą nie powinna zawierać pojęcia o pełnym członkostwie w UE dla tego kraju – stwierdził w piątek francuski dyplomata Pierre Vermont. Dodał, iż kwestia możliwego członkostwa w UE dla Ukrainy była wielokrotnie podnoszona na forum unijnym, jednakże dyskusja na ten temat zawsze wyglądała tak samo.

– Grupa krajów, w tym kraje basenu Morza Bałtyckiego, Polska, Wielka Brytania i Szwecja, chciały zawrzeć w dokumencie końcowym klauzulę przewidującą przyszłe członkostwo Ukrainy w UE. Jednakże druga grupa krajów, złożona z Francji, Niemiec, Holandii, Belgii i Austrii była temu pomysłowi przeciwna. Odmówili oni dawania Ukrainie jakichkolwiek obietnic na przyszłość – relacjonował.

Dzień wcześniej premier Holandii Mark Rutte powiedział w wywiadzie z portalem informacyjnym NU.nl, że jego kraj również był przeciwny członkostwu Ukrainy we wspólnocie. Według niego jest istotne, aby Ukraina miała dobre relacje zarówno z UE jak i Rosją, a to z pewnością będzie niemożliwe, jeżeli wejdzie ona w struktury unijne.

Holendrzy 6 kwietnia wypowiedzą się w referendum o ewentualnej ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą. Referendum to będzie stanowiło jednak tylko rodzaj konsultacji społecznych, natomiast jego wynik nie będzie dla holenderskiego rządu wiążący.

Źródło: ITAR-TASS

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra