W dniach 11-15 kwietnia w Krakowie odbywa się konferencja TIDE Sprint organizowana przez dowództwo ACT. Przed jej rozpoczęciem rozstrzygnięto pierwszy natowski konkurs w w stylu Hackathon w obszarze obejmującym architekturę korporacyjną, który odbył się w dniach 4-8 kwietnia br. w Krakowie.
Przedsięwzięcie to zostało zainicjowane i zorganizowane przez zespół analityków i projektantów z dowództwa SACT (Supreme Allied Command Transformation) w Norfolk.
Rywalizację przeprowadzono w dwóch dyscyplinach: programowanie oraz modelowanie. Udział w nim był możliwy zarówno dla przedstawicieli organizacji wojskowych państw NATO, jak również dla przedstawicieli cywilnych środowisk uczelnianych, a także przedstawicieli firm komercyjnych (CoherenSEA, COMARCH, Front End, Hewlett Packard Enterprise, MooD International, No Magic, Syntell).
W dyscyplinie programowania zwyciężył zespół polski składający się z trzech młodych oficerów: ppor. Marcina Cieślewicza, ppor. Marcina Perki oraz ppor. Artura Stachurskiego z Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi w Warszawie, które bezpośrednio podlega Inspektoratowi Systemów Informacyjnych.
Zespół polskich oficerów w stosunkowo krótkim czasie, praktycznie w ciągu 4 dni, zbudował złożony prototyp oprogramowania oparty na działaniu w tzw. „chmurze obliczeniowej”, służący do obsługi repozytorium NATO C3 Taxonomy, przy wykorzystaniu kilku najbardziej popularnych formatów dokumentów (PDF, CSV, RTF).
Komisja podczas oceny prototypu wzięła pod uwagę krótki czas wykonania tak złożonego narzędzia oraz wysoko oceniła sposób przedstawiania danych w przedmiotowym prototypie przy wykorzystaniu nowoczesnego interfejsu.
Organizatorzy na koniec podkreślili, że stworzone w czasie konkursu produkty oraz zastosowane techniki będą wykorzystywane przez analityków i projektantów z NATO w projektach przez nich realizowanych, które później znajdą zastosowanie w prowadzonych zadaniach we wszystkich państwach i organizacjach NATO.
Źródło: MON