Pod koniec ubiegłego roku komisarz ds. sprawiedliwości UE Věra Jourová ogłosiła plan działania wysiłków na rzecz równości homoseksualistów, transseksualistów oraz innych osób o niekonwencjonalnej orientacji seksualnej.
Na początku bieżącego roku grupa europosłów z frakcji Europy Narodów i Wolności (ENF) zwróciła się do Komisji Europejskiej z pytaniami o podanie szczegółów, tj.:
- zdefiniowanie pojęć „równości płci społeczno-kulturowej" (gender equality) oraz „praw LGBT", o których mowa we wspomnianym planie,
- wskazanie, w jaki sposób osoby orientacji LGBT są dyskryminowane,
- udostępnienie informacji o wsparciu finansowym UE dla inicjatyw na rzecz „praw LGBT" oraz
- zadeklarowanie, czy Komisja ma zamiar wymusić na państwach członkowskich uznanie „małżeństw" homoseksualnych zawartych poza ich granicami.
Komisarz Jourová nie odpowiedziała wprost na żadne z zadanych pytań. „Agencja Praw Podstawowych UE zbadała kwestię ochrony prawnej fundamentalnych praw lesbijek, gejów, biseksualistów, transseksualistów oraz interseksualistów w swoim ostatnim sprawozdaniu" – napisała w odpowiedzi na pytanie o definicje pojęć równości i praw LGBT. Tymczasem przywołana przez nią analiza prawno-porównawcza APP o ochronie przeciw dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej również operuje tymi terminami bez podawania ich znaczenia. Komisarz nie odniosła się także do pytania o sposób rzekomej dyskryminacji osób orientacji LGBT przez kraje europejskie, milczeniem zbyła również pytanie o zamiary Komisji co do uznawania przez państwa członkowskie „małżeństw" homoseksualnych zawartych poza ich granicami.
W przypadku pytania o finanse komisarz Jourová odesłała do swojej odpowiedzi na inne zapytanie poselskie z ubiegłego roku. Według niej w 2014 roku Komisja przeznaczyła ponad 11 mln euro na walkę z dyskryminacją, a w 2015 – ponad 13,6 mln euro. Z tych kwot oficjalnie 1,3 mln euro trafiło do organizacji LGBT w 2014 roku, a 1,4 mln – w 2015. Oprócz tego w 2015 r. Komisja wsparła kwotą 950 tys. euro tzw. sieć równości (Equinet) pomagającą ofiarom dyskryminacji, w tym także i LGBT.
Źródło: Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris
OrdoIuris.pl