Rodzina

Duże rodziny górą! Pierwszy taki zjazd w Polsce

Blisko tysiąc osób z całej, w tym 600 dzieci, weźmie udział I Ogólnopolskich Dniach Dużych Rodzin. Zjazd w Polsce odbędzie się Grodzisku Mazowiecki od 21 do 23 czerwca. Organizatorem przedsięwzięcia jest Grodzisk Mazowiecki i Związek Dużych Rodzin Trzy Plus.

 

Hasło I Ogólnopolskich Dni Dużych Rodzin brzmi: "Duże rodziny – bogactwo przyszłości". W programie zjazdu zaplanowano: zajęcia i warsztaty rodzinne, koncerty oraz konferencję ekonomiczną "Dlaczego i jak państwo powinno wspierać rodzinę?". Honorowy patronat nad spotkaniem objął prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką.

Na I Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzi zaproszono 150 dużych rodzin, tj. około tysiąca osób, w tym 600 dzieci. Warto zaznaczyć, że 30 proc. gości zamieszka w tym czasie u grodziskich rodzin.

– Nasze miasto i jego mieszkańcy są bardzo gościnni – mówi Paweł Borządek, rzecznik prasowy wydarzenia.

Spotkanie rozpocznie się 21 czerwca, o 18.00. Na Targowisku Miejskim zaplanowano prezentacje rodzin, wspólne śpiewanie i zabawy integracyjne.

Kolejnego dnia w sobotę o godz. 10.00 rozpocznie się konferencja "Dlaczego i jak państwo powinno wspierać rodzinę?" w Centrum Kultury. Wśród prelegentów będzie można wysłuchać m.in. minister Władysława Kosiniak – Kamysz, który będzie mówił o działaniach rządu na rzecz rodziny.

Równocześnie będą odbywać się warsztaty dla dzieci i rodziców (od 10.00 do 13.00). Wśród atrakcji basen, zajęcia sportowe, plastyczne.

Po południu o godz. 16.00 nastąpi wspólny przemarsz uczestników spotkania krokiem "Poloneza" spod pomnika J. Chełmońskiego do Parku Skarbków. Od 16.30 do 17.30 będzie miał miejsce program sceniczny dla dzieci "Warzywolandia" z Centrum Uśmiechu, zaś od godz. 17.45 koncert Joszko Brody z dziećmi.

W niedzielę o godz. 10.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w Parku Skarbków pod przewodnictwem kard. Kazimierz Nycz. Z kolei o godz. 12.00 rozpocznie się spotkanie ze znanymi rodzinami – państwa Królikowskich, Ziemców, Radziwiłów i Wardaków.

Grodzisk Mazowiecki nie bez przyczyny został wybrany na miejsce zjazdu dużych rodzin. Burmistrz Grzegorz Benedykciński pięć lat temu wprowadził Kartę Dużej Rodziny, uprawniającą do zniżek rodziny wielodzietne na basen, do kina, zniżki na komunikację i te związane z przedszkolami. Korzysta z nich 400 rodzin. Karta Dużej Rodziny obciąża budżet gminy kwota w wysokości 150 tys. zł rocznie, ale przynosi też wymierne korzyści przez np. większą frekwencję na pływalni czy w kinie. Dzięki temu dzietność w Grodzisku Mazowieckim, która w 2006 roku wynosiła 1,3, obecnie wzrosła do 1,7. Burmistrz Benedykciński podkreśla też, że dzięki większej liczbie dzieci nie trzeba zamykać szkół ani zwalniać nauczycieli.

Agata Bruchwald
Źródło: ekai.pl, zjazd.3plus.pl
fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra