Pożegnanie Dzieci Utraconych

0
0
0
/

W sobotę w Ostrołęce, a w niedzielę w Płocku odbyły się pochówki dzieci zmarłych przed urodzeniem. W obydwóch miastach były to pierwsze tego typu uroczystości. Szczątki zmarłych dzieci, po które z różnych przyczyn – najczęściej z niewiedzy – nikt się nie zgłosił do szpitali zostały pochowane w specjalnych grobowcach.

 

W Ostrołęce i Wyszkowie, zostały pochowane w grobowcu, który powstał dzięki życzliwości i materialnej pomocy wielu zaangażowanych osób, wiernych ostrołęckich parafii, na Cmentarzu Parafialnym przy ulicy Kurpiowskiej w Ostrołęce. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Nawiedzenia NMP (Fara) przy ulicy Szwedzkiej w Ostrołęce.


Z kolei niedzielne uroczystości w Płocku odbyły się na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kobylińskiego. Projekt wspólnego Grobu Dzieci Zmarłych przed Narodzeniem wykonał wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Andrzeja Milewski. Według planów wspólne pochówki będą odbywać sie dwa razy w roku.


– Grób ten będzie spełniał dwie funkcje: będzie symbolicznym miejscem modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko wiele lat temu i nie wiedzą, co się z nim stało. Po drugie, będzie to miejsce uświadamiania społeczeństwa o godności życia ludzkiego, które rozpoczyna się w chwilą poczęcia -  zaznacza ks. bp Piotr Libera.


W mieście był to pierwszy pogrzeb Dzieci Utraconych jednak w diecezji płockiej to druga taka uroczystość. W maju symboliczny Grób Dziecka Nienarodzonego został poświęcony w parafii św. Walentego w Gzach.


– Śmierć dziecka, które zmarło, zanim zdążyło się narodzić, to problem dotykający coraz większą liczbę małżeństw. Niestety, wielu rodziców nie wie, że może zgodnie z prawem odebrać ciało dziecka ze szpitala i odprawić pełny pogrzeb katolicki. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Płockiej postanowiło zorganizować pierwszy w Płocku zbiorowy pogrzeb dzieci nienarodzonych, czyli zmarłych wskutek samoistnego poronienia – informuje ks. dr Jarosław Kamiński, diecezjalny duszpasterz rodzin.


Poronienie to problem, który dotyka dużą liczbę małżeństw. Nowelizacja ustawy o cmentarzach i grzebaniu zmarłych z dnia 20 stycznia 2007 r. podpisana przez Ministra Zdrowia umożliwiła rodzicom pochowanie każdego utraconego dziecka, niezależnie od czasu trwania ciąży. Wystarczy Karta do celów pochówku wystawiona przez lekarza, na podstawie której odbierając za pośrednictwem firmy pogrzebowej ciało dziecka ze szpitala i zgłaszając się do księdza w parafii można odprawić pełny pogrzeb katolicki. Niestety z różnych przyczyn – najczęściej z niewiedzy – liczni rodzice tego nie czynią.


Agata Bruchwald
Źródło: pch24.pl, duszpasterstworodzin.lomza.pl
fot. sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną